USA: Sąd Najwyższy w sprawie tabletki wczesnoporonnej

0
Fot. WBAL-TV
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych wydał orzeczenie dopuszczające utrzymanie na amerykańskim rynku tabletki wczesnoporonnej mifepristone. Sąd odrzucił pozew przeciwnych aborcji środowisk medycznych, które domagały się wycofania leku z obrotu. 

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że powództwo nie wykazało wystarczających dowodów, aby mieć podstawy do wniesienia pozwu. Przeciwnicy utrzymania na rynku tabletki wczesnoporonnej podkreślali szkodliwość przepisywania leku przez telemedycynę i wydawania go drogą pocztową. Według powództwa, Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków FDA, zezwalając na obrót lekiem, nie zadbała o standardy bezpieczeństwa, które uchroniłyby kobiety przed negatywnymi skutkami przyjmowania tabletki. Przeciwne aborcji środowiska medyczne argumentowały również, że ponoszą konsekwencje ewentualnych powikłań u pacjentek, związanych z przyjęciem leku. 

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków dopuściła mifepriston na amerykański rynek w 2000 roku. Od tego czasu w połączeniu z innym lekiem – mizoprostolem – jest stosowany w ponad połowie wszystkich aborcji farmakologicznych w Stanach Zjednoczonych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!