Szefowie dyplomacji USA i WB o Ukrainie

0
Fot. Youtube: Times Radio
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300


Szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron powiedział, że dalsza pomoc dla Ukrainy jest w interesie Stanów Zjednoczonych, ale nie zamierza pouczać amerykańskiego Kongresu w tej sprawie. David Cameron spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz przedstawicielami Kongresu.

Podczas konferencji prasowej w Departamencie Stanu David Cameron przekonywał, że wsparcie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

“Wiemy też, że należy wysłać wyraźny sygnał, także do Chin, że wspieramy naszych sojuszników i że nie nagradzamy agresji” – mówił.
David Cameron podkreślił, że nie przyjechał do Waszyngtonu, by domagać się decyzji w sprawie Ukrainy.

“Zawsze jestem bardzo ostrożny, by nie powstało wrażenie, że zagraniczny polityk mówi parlamentarzystom innego kraju, co należy zrobić” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron przypomniał, że dzięki inicjatywie Czech już w czerwcu Ukraina otrzyma znaczące dostawy amunicji. Także jego kraj będzie w tym obszarze wspierał Ukrainę.

“Wiemy również, że potrzebują pieniędzy pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów i czynimy znaczne postępy w zakresie dostępu do tych środków” – mówił David Cameron.

Z kolei Antony Blinken powiedział, że dzisiejsza rozmowa z Davidem Cameronem dotyczyła również skutecznego blokowania dostaw broni do Rosji.

“Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wysiłków mających na celu zapobieganie transferowi do Rosji broni i sprzętu, które wykorzystywane są na Ukrainie” – stwierdził.

Jak powiedział Antony Blinken, to ciągłe wyzwanie, a technologie wspierające przemysł zbrojeniowy w Rosji pochodzą z Korei Północnej, z Iranu, z Chin.

“Kwestią tą zajmują się nie tylko Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale również nasi sojusznicy w Europie” – mówił sekretarz stanu USA.
Minister Cameron tłumaczył się także, dlaczego podczas wizyty w USA spotkał się byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Szef brytyjskiej dyplomacji stwierdził, że rozmowy z politykami opozycji w różnych krajach nie są niczym wyjątkowym i przypomniał, że w przeszłości spotkał się republikańskim kandydatem na prezydenta Mittem Romneyem. Zasłaniając się prywatnym charakterem rozmowy, nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy udało mu się przekonać Donalda Trumpa, by dał zielone światło dla dalszej pomocy dla Ukrainy.

Przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii rozmawiali też o Strefie Gazy. Podkreślili, że ich kraje będą dążyły do zwiększenia skali pomocy humanitarnej dla enklawy. Planowane jest między innymi otwarcie przejścia dla ciężarówek z żywnością i lekami na północy palestyńskiej enklawy.

Antony Blinken przypomniał, że wczoraj do Strefy Gazy wjechało 400 ciężarówek z pomocą humanitarną. Podkreślił potrzebę otwarcia dodatkowych przejść granicznych na północy oraz zwiększenia możliwości dostaw z Jordanii.

Antony Blinken dodał, że inna ważna sprawa to wstrzymanie walk, aby wolontariusze mogli działać w całej Gazie, nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo. W tym kontekście wyraził nadzieję na rzetelne śledztwo w sprawie izraelskiego ataku na humanitarny konwój organizacji World Central Kitchen, w której zginęło kilka osób, w tym Polak.

Z kolei minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron wskazał, że celem krótkoterminowym jest umożliwienie wjazdu do enklawy pięciuset ciężarówek z pomocą humanitarną dziennie. Dodał, że międzynarodowa dyplomacja dąży do zakończenia konfliktu w Stefie Gazy, a obecnie Katar i Egipt toczą negocjacje w tej sprawie.

“Dokładamy wszelkich starań, aby pomoc dotarła do Gazy. Chcemy pięciuset ciężarówek dziennie, chcemy, aby woda została ponownie włączona, chcemy, aby północne przejście graniczne zostało otwarte” – powiedział.

David Cameron zapewnił, że istnieje plan, który pozwoli zakończyć konflikt.

“Chcemy tymczasowej przerwy, która zmieni się w trwałe zawieszenie broni. Chcemy usunięcia przywódców Hamasu z Gazy i likwidacji infrastruktury terrorystycznej. W ten możemy politycznie zakończyć tę wojnę” – dodał.

Obecnie pomoc humanitarna dociera do Gazy niemal wyłącznie przez przejście graniczne w Rafah. Antony Blinken dodał, że nie jest znana data rozpoczęcia izraelskiej operacji w tym mieście.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!