Sąd Najwyższy Arizony – aborcja tylko w przypadku zagrożenia życia matki

0
Fot. 12news.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W amerykańskim stanie Arizona aborcja będzie dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Tamtejszy Sąd Najwyższy przywrócił ustawę z roku 1864, która zakazuje aborcji praktycznie we wszystkich przypadkach.

Tym samym organ unieważnił dotychczasowe regulacje zezwalające na aborcję do 15. tygodnia ciąży. Za przywróceniem przepisów opowiedziało się czterech z sześciu sędziów Sądu Najwyższego Arizony. 

Sędzia John Lopez, mianowany przez poprzedniego republikańskiego gubernatora, napisał, że legislatura stanowa “nigdy nie potwierdziła prawa do planowej aborcji”, a dzisiejsza decyzja odzwierciedla wolę mieszkańców stanu. Wyrok sądu w Arizonie skrytykował prezydent Joe Biden, który napisał w oświadczeniu, że orzeczenie jest “rezultatem radykalnego programu republikańskich urzędników, którzy są zdeterminowani, by wyrwać kobietom ich swobód”.

Jednocześnie prokurator generalna stanu Arizona, Kris Mayes nazwała orzeczenie “nieuczciwym i obrazą wolności”. Podkreśliła również, że nie będzie ścigać żadnego lekarza ani kobiety na podstawie “drakońskiego prawa”.

Arizona będzie 17. stanem USA, w którym obowiązywać będzie niemal całkowity zakaz aborcji. Prawo w 1864 roku zostało przyjęte, zanim Arizona stała się stanem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!