Irlandia ma nowego premiera

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Irlandia ma nowego premiera. Simon Harris to najmłodszy szef rządu w historii republiki. Media nazwały go “premierem z Tik Toka”.
Ma 37 lat. Na następcę Leo Varadkara wybrała go Dail, niższa izba irlandzkiego parlamentu. Na niespełna rok przed wyborami ma dać rządowi i swojej partii Fine Gael nową energię i zapewnić nowe otwarcie.

“Oto dobry moment, by odnowić kontrakt społeczny. Taki, który odnowi obietnicę republiki” – powiedział Simon Harris tuż po wyborze.
Wymienił zapewnienie równości szans i wsparcia dla najsłabszych, a także “chronienie ciężko wypracowanego sukcesu gospodarczego” kraju i wykorzystanie jego owoców tak, by skorzystało na tym całe społeczeństwo.

“Werwa i młodość, które uosabia, jest dla Fine Gael bardzo ważna. Bo to partia historyczna, której baza wyborcza to raczej ludzie starsi” – powiedziała profesor Gail McElroy, politolog z Trinity College Dublin.

Simon Harris doskonale czuje się w mediach społecznościowych. Stąd przezwisko “TikTok Taoiseach”, czytane jako “TikTok Tiszok” – łamaniec językowy wykorzystujący irlandzkie słowo oznaczające szefa rządu.

Nie krył ambicji, by zostać liderem i to podobno od najmłodszych lat. Media piszą, że już jako chłopiec wychowujący się w nadmorskim miasteczku Greystones w hrabstwie Wicklow, mówił rówieśnikom i dorosłym, że pewnego dnia chciałby zostać taoiseachiem.
Trzynaście lat temu stał się najmłodszym posłem trzydziestego pierwszego irlandzkiego parlamentu. Jego współpracownicy podkreślają jego pracowitość i energiczność. Już w pięć lat później został ministrem zdrowia.

W marcu, po zaskakującym odejściu Leo Varadkara, Simon Harris stał się liderem centroprawicowej Fine Gael. Partia tworzy rząd z konserwatywną Fianna Fáil i centrolewicowymi Zielonymi.

Ale większość ekspertów jest zgodna: jego misja zapewnienia swemu ugrupowaniu i rządowi nowego otwarcia jest niełatwa.
“Fine Gael rządzi od 2011 roku. To długo. A ludzie chcą zmian” – mówiła profesor Gail McElroy.

“Do wyborów pozostał niespełna rok, a to za mało, by rozwiązać najważniejsze problemy. Simon Harris musi się wdrapać na wysoki szczyt” – dodała rozmówczyni Polskiego Radia.

Simon Harris jest szesnastym szefem rządu w historii kraju. Może też przejść do historii jako najkrócej urzędujący, bo wybory parlamentarne muszą się odbyć najpóźniej w marcu przyszłego roku. Lista wyzwań jest długa.

“Najtrudniejszy jest z pewnością kryzys w mieszkalnictwie. Inne kraje też zmagają się z podobnym problemem, ale w Irlandii jest szczególnie mocno odczuwalny. Nie da się zbudować ćwierć miliona domów w jedenaście miesięcy. To kwestia niemal niemożliwa do rozwiązania” – podkreśliła profesor Gail McElroy.

Tuż po wyborze Simon Harris zadeklarował, że “poruszy góry”, by zmniejszyć skalę kryzysu. “Czasu jest niewiele” – przyznawał jednak.
“Simon Harris i jego doradcy wiedzą, że będzie musiał zrobić błyskawiczne i trwałe wrażenie. Inaczej jego partię czeka marny los w nadchodzącej serii wyborów” – wskazał Harry McGee, dziennikarz polityczny dziennika “Irish Times”.

Opozycja przekonuje: krajowi nie trzeba nowego premiera, a wyborów i nowego rządu.

“Już trzeci raz przestawiacie po prostu krzesła, poklepujecie się po plecach i opowiadacie ludziom, jaką świetną robotę wykonujecie. W sprawach naprawdę istotnych dla ludzi pracy i rodziny zawiedliście od początku do końca” – mówiła szefowa lewicowej Sinn Fein Mary Lou Mcdonald.

To jej partia od dawna prowadzi w sondażach. Ma około 27 procent. Fine Gael i Fianna Fail notują odpowiednio około 20 i 18 procent.
Od roku jednak trend jest dla lewicy niekorzystny, a jej notowania spadają. Irlandzki system wyborczy preferuje rządy koalicyjne, co oznacza, że partia Mary Lou McDonald może być ograniczona koniecznością współrządzenia, a nawet pozostać w opozycji mimo zwycięstwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!