Kanada i USA mierzą się ze skutkami pożarów

0
Fot. AP Photo/Alyssa Goodman

Kanadyjscy strażacy walczą z ponad 140-oma pożarami w prowincji Quebec – informują tamtejsze władze. Epicentrum kryzysu znajduje się obecnie na wschodzie kraju, a pożary przeniosły się do Quebecu z Nowej Szkocji na wybrzeżu Atlantyku. W zeszłym miesiącu ogień trawił lasy na zachodzie kraju. 

W całej Kanadzie spłonęło około 3,8 miliona hektarów lasów, a ponad 20 tysięcy osób zostało ewakuowanych z zagrożonych rejonów. Liczba ta może wzrosnąć, bo kolejne tysiące Kanadyjczyków otrzymało nakaz opuszczenia swoich domów w Quebecu do końca dnia. Według władz, nakazy ewakuacji prawdopodobnie utrzymają się co najmniej do przyszłego tygodnia. 

Większość pożarów wymyka się spod kontroli, a Kanadyjczykom brakuje strażaków do walki z żywiołem. 

„Z dostępnymi siłami możemy walczyć z około 40 pożarami naraz” – powiedział premier Quebecu Francois Legault. W nadchodzących dniach spodziewana jest jednak pomoc z Francji i Stanów Zjednoczonych. 

W prowincji Quebec od początku roku odnotowano 443 pożary – ponad dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady w tym samym okresie. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że to najgorszy sezon pożarów lasów w historii kraju. 

Pogoda nie sprzyja walce z ogniem, bowiem synoptycy nie przewidują znaczących opadów deszczu, w rejonach dotkniętych pożarami narastają obawy związane z niedoborem zasobów wody. 

Dym z pożarów w Quebecu dotarł do Toronto oraz amerykańskich miast na Wschodnim Wybrzeżu. Ponad 100 milionów ludzi mieszkających na obszarze rozciągającym się na zachód aż do Chicago i na południe do Atlanty otrzymało ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza od amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. 

W Nowym Jorku zanieczyszczenia spowodowały opóźnienia w lotach i zmusiły organizatorów do przełożenia wydarzeń sportowych. Burmistrz miasta wezwał mieszkańców do pozostania w domach. Portal IQAir.com, który śledzi jakość powietrza na całym świecie, poinformował, że ​​Nowy Jork odnotował ostatnio najgorszy wskaźnik jakości powietrza ze wszystkich dużych miast na świecie. Znane ze swojego zanieczyszczenia New Delhi było na drugim miejscu. Nowy Jork zwykle znajduje się poza 3000. miejscem w zestawieniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!