USA: FAA pozwane ze względu na kwietniowy start rakiety Starship

0
165
Fot. Twitter: SpaceX
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) została pozwana ze względu na zezwolenie na lot SpaceX Starship, po kwietniowej eksplozji rakiety.

Pozew złożyło 5 grup środowiskowych i kulturowego dziedzictwa w związku z umowami agencji FAA ze SpaceX. Według pozwu agencja naruszyła prawo National Environment Policy Act, zezwalając SpaceX na start największej wybudowanej jak dotąd rakiety, z obiektu w Boca Chica, w Teksasie, bez dokonania odpowiedniej oceny środowiskowej.

Lot testowy rakiety Starship Super Heavy, 20 kwietnia, wywołał eksplozję platformy wyrzutni rakietowej, rozrzucając kawałki betonu i metalowych płacht tysiące stóp dalej i drobniejszych elementów na mile na tereny będących częścią środowiska naturalnego. Rozżarzone elementy wywołały pożar na obszarze 3.5 akrów na terenie parku stanowego.      

Pozew został złożony w Waszyngtonie w poniedziałek przez: 

The Center for Biological Diversity, American Bird Conservancy, SurfRider Foundation, Save Rio Grande Valley i organizację dziedzictwa kulturowego Carrizo-Comecrudo Nation of Texas. Pozew wskazuje, że FAA powinno stworzyć pogłębiony środowiskowy raport, znany jako environmental impact statement (EIS), przed zezwoleniem SpaceX na start rakiety Starship Super Heavy w Boca Chica w kwietniu. Według pozwu działania FAA dotyczące analizy wpływu bazy SpaceX na środowisko i mieszkańców, były niewystarczające.   

Tereny National Wildlife Refuge i plaże w Boca Chica, w pobliżu obiektu SpaceX Starbase są miejscem zamieszkania zagrożonych gatunków zwierząt. Ziemia w pobliżu  Boca Chica jest również święta dla plemienia Carrizo-Comecrudo.

Problemy z dostępem mieszkańców oraz członków plemienia do parków stanowych, plaż i rejonu National Wildlife Refuge jest również wyszczególniony w pozwie. W 2021 roku plaża Boca Chica była zamknięta przez w sumie około 500 godzin, w ciągu w sumie stu dni. 

Częstotliwość zamknięć dostępu publicznego na które zezwoliło FAA, narusza zdolność m.in “narodu Carrizo/Comecrudo w Teksasie” dostępu do “ziem i wód będących częścią dziedzictwa ich przodków.” 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!