Izrael rozpoczął ćwiczenia wojskowe z USA

0
105
Fot. il.usembassy.gov
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Izrael i Stany Zjednoczone rozpoczęły największe w historii wspólne manewry na Morzu Śródziemnym. Ćwiczenia pod nazwą „Jupiter Oak 2023“ mają być sygnałem dla Iranu i innych potencjalnych przeciwników Izraela.

W manewrach uczestniczy 7 i pół tysiąca amerykańskich i izraelskich żołnierzy, a także 140 samolotów bojowych i 12 okrętów marynarki wojennej. Ćwiczenia są zaplanowane do piątku, a ich skala znacznie przewyższa dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia wojskowe.
Scenariusz manewrów zakłada między innymi uderzenie na cele zagrażające marynarce wojennej, a także bombardowanie południa Izraela, gdzie mieliby według scenariusza ćwiczeń, pojawić się sabotażyści.

Izraelskie wojsko chce w ten sposób dać do zrozumienia Iranowi, że ewentualny atak ze strony Teheranu spotkałby się ze zdecydowaną odpowiedzią. Amerykanie z kolei twierdzą, że ćwiczenia to także sygnał dla Rosji i Chin, że Waszyngton nadal jest mocno zaangażowany na Bliskim Wschodzie i nie zamierza ustępować pola innym graczom.

Izrael i Stany Zjednoczone regularnie prowadzą ćwiczenia wojskowe. Ostatnie jak dotąd manewry lotnictwa obu krajów prowadzone były w listopadzie ubiegłego roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!