Huragan Ian zmierza w kierunku Florydy

0
1018
ian
FOT: accuweather.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Setki tysięcy mieszkańców Florydy ewakuowało się ze swoich domów przed nadciągającym groźnym huraganem Ian. Żywioł przechodzi w tej chwili nad Kubą. Uderzenie w amerykańskie wybrzeże nastąpi prawdopodobnie w nocy ze środy na czwartek.


Ian jest w tej chwili huraganem drugiej kategorii z wiatrem o prędkości 185 kilometrów na godzinę. Towarzyszy mu fala powodziowa o wysokości 4 metrów. Centrum Iana znajduje się nad zachodnią Kubą i przesuwa na północ z prędkością 17 kilometrów na godzinę. Kubańskie władze ewakuowały 50 tysięcy osób, dla których otwarto 55 schronisk.

Meteorolodzy przewidują, że Ian będzie przybierać na sile. Gdy dotrze do wybrzeża Florydy, może być huraganem 4. kategorii. Główne uderzenie nastąpi prawdopodobnie na południe od Tampy. Tysiące mieszkańców wybrzeża Florydy udało się w głąb lądu do schronisk i hoteli. Część wyjechała do położonych na północ Georgii i Karoliny Południowej. Ci, którzy pozostali na miejscu, gromadzą zapasy żywności i zabijają okna i drzwi płytami ze sklejki, twierdząc że to nie pierwszy huragan w ich życiu i że jak zwykle media robią dużo hałasu o nic.

Szkoły i uniewersytety odwołały zajęcia. Władze Florydy ostrzegają przed powodziami i awariami sieci energetycznej.

Do walki ze skutkami żywiołu zmobilizowano 5 tysięcy żołnierzy Gwardii narodowej. Gubernator Ron DeSantis powiedział, że nakazy ewakuacji objęły obszar, na którym mieszka 2,5 miliona osób.

IAR/fot: accuweather.com

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!