Jakie standardy produkcji żywności są dopuszczalne w USA, ale nielegalne w innych krajach?

0
877
Fot. greaterthamesmarshes.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jakie chemikalia i standardy produkcji żywności, które są dopuszczalne i powszechne w żywności w Stanach Zjednoczonych, są nielegalne w innych krajach? Oto lista 30 popularnych amerykańskich produktów spożywczych, które są zakazane prawie na całym świecie. 

1.    Łosoś hodowlany

W Ameryce jest karmiony astaksantyną, aby nadać mu koralowy kolor. Łosoś zawierający ten produkt petrochemiczny jest zabroniony do spożycia w Australii i Nowej Zelandii.

2.    Nabiał z hormonami rBST lub rBGH

Do mleka w Stanach Zjednoczonych, o ile nie zaznaczono inaczej, dodawane są sztuczne hormony rBST lub rBGH, które stymulują produkcję mleka. FDA twierdzi, że nie ma różnicy w mleku produkowanym przez krowy leczone hormonem, ale kraje takie jak Kanada i kraje Unii Europejskiej uważają inaczej.

3.    Mountain Dew

Ten napój gazowany o smaku cytrusowym wykorzystuje bromowany olej roślinny (BVO) jako emulgator, związek chemiczny. BVO jest zakazane w Japonii i Unii Europejskiej, ponieważ zawiera brom, pierwiastek, który może gromadzić się w organizmie i potencjalnie prowadzić do utraty pamięci oraz problemów ze skórą i układem nerwowym. 

4.    Chlorowane kurczaki

Kurczak wyhodowany w Stanach Zjednoczonych jest myty w chlorze, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, takich jak salmonella. Ta praktyka jest zakazana w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, ponieważ promuje niehigieniczne praktyki rolnicze.

5.    Mięso z raktopaminą

W USA rolnicy stosują raktopaminę w celu zwiększenia przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej u zwierząt gospodarskich, w tym u 40-60 procent amerykańskich świń. W 160 krajach, w tym Unii Europejskiej, Rosji i Chinach, zakazuje się stosowania tego środka w produkcji mięsa.

6.    Little Debbie Swiss Rolls

Ten popularny deser w Stanach Zjednoczonych zawiera barwniki spożywcze Żółty 5 i Czerwony 40. Chociaż są one obecnie dozwolone w Unii Europejskiej, muszą zawierać ostrzeżenia, że powodują niekorzystne skutki u dzieci. Są również zakazane w żywności dla niemowląt i małych dzieci. Norwegia i Austria całkowicie zakazały sprzedaży tych czekoladowych smakołyków.

7.    Arby’s Chleb Śniadaniowy na Zakwasie, Croissant i Francuskie Tosty

Sieć fast foodów wykorzystuje chemiczny azodikarbonamid jako środek wybielający i kondycjonujący ciasto w swoich wypiekach. Chociaż jego użycie spada w Stanach Zjednoczonych z powodu obaw, że jest czynnikiem rakotwórczym, FDA nadal zezwala na to jego używanie. Związek jest zabroniony w Europie.

8.    Frosted Flakes, Honey Bunches of Oats, and Rice Krispies

Te popularne płatki śniadaniowe zawierają BHT, wzmacniacz smaku, który od dawna jest badany pod kątem potencjalnych właściwości rakotwórczych; dowody nie są jednoznaczne. Jest zabroniony w Japonii i Unii Europejskiej.

9.    Coffee-mate do kawy

Tłuszcze trans, takie jak częściowo uwodornione oleje sojowe i bawełniane zawarte w Coffee-mate, są powiązane z chorobami serca i zostały oficjalnie zakazane w USA od 18 czerwca 2018 roku. Jednak nadal pozostają w amerykańskiej żywności. Są również zakazane w wielu innych krajach, takich jak Szwajcaria, Austria, Węgry, Islandia, Norwegia i Dania.

10. Stove Top stuffing

Z tym popularnym produktem Kraft zrobisz farsz w zaledwie pięć minut, ale mieszanka zawiera konserwanty BHA i BHT, które podejrzewa się o działanie rakotwórcze i osłabiające krzepliwość krwi. To spowodowało, że te konserwanty zostały zakazane w Wielkiej Brytanii, Japonii i kilku krajach europejskich.

11. Drumsticks (lody)

W mrożonych deserach mlecznych takich jak lody, w USA używa się karagenu, środka zagęszczającego, polisacharydu pochodzącego z wodorostów, który niekorzystnie może wpływać na ludzki układ trawienny. Negatywne skutki spowodowały, że Unia Europejska ograniczyła go w produktach takich jak żywność dla niemowląt.

12. Skittles

Cukierki zawierają barwniki spożywcze Żółty 5, Żółty 6 i Czerwony 40. Wiadomo, że te barwniki mają niekorzystny wpływ na małe dzieci. Są one zakazane w żywności dla niemowląt w Unii Europejskiej, a żywność zawierająca barwniki musi być opatrzona etykietą ostrzegawczą. Norwegia i Austria całkowicie zakazują ich sprzedaży. 

13. Wheat Thins

Rozdrobniona Pszenica. Aby dodać świeżości opakowaniu Nabisco dodaje do środka BHT. Ta substancja chemiczna jest zabroniona w Wielkiej Brytanii, Japonii i niektórych częściach Europy.

14. Gatorade

Ten napój sportowy zawiera również barwniki spożywcze Żółty 5 i Żółty 6. Te sztuczne barwniki są zakazane w żywności dla niemowląt i dzieci w Unii Europejskiej i muszą również zawierać ostrzeżenia na wszystkich innych produktach. Są całkowicie zakazane w Norwegii i Austrii. 

15. Pop-Tarts

Kolorowe ciasto śniadaniowe zawiera barwniki spożywcze Żółty 5, Żółty 6 i Czerwony 40, które nadal są uważane za bezpieczne do spożycia w kraju, ale są częściowo zakazane w Unii Europejskiej.

16. Farmer John Pork Breakfast Sausage Links

Ta wieprzowa kiełbaska śniadaniowa zawiera wzmacniacz smaku BHT, podejrzewany o działanie rakotwórcze, który jest zakazany w Unii Europejskiej i Japonii.

17. Lucky Charms

Te kolorowe płatki śniadaniowe nabierają tęczowego odcienia dzięki dodatkom Yellow 5, Yellow 6 i Red 40, które w Unii Europejskiej muszą zawierać etykiety ostrzegawcze. Są również zakazane w Norwegii i Austrii. Są dozwolone w USA, chociaż wiadomo, że mogą powodować swędzenie skóry.

18. Chleb skażony bromianem potasu

Bromian potasu jest dodawany do ciasta chlebowego jako środek wzmacniający, który powoduje wyższy wzrost, skraca czas i zmniejsza koszty pieczenia oraz nadaje gotowym bochenkom jasny biały kolor. Ale ta substancja chemiczna jest również powiązana z rakiem, uszkodzeniami układu nerwowego i nerek. Bromian potasu jest zakazany w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Peru i wielu innych krajach, ale nadal jest wszechobecny w wielu amerykańskich produktach chlebowych, w tym bagel, bułkach, a nawet bułce tartej.

19. Tostitos Salsa Con Queso Dip

Jasny kolor Tostitos Salsa Con Queso Dip pochodzi z dodatków do żywności Yellow 5 i Yellow 6. Te sztuczne barwniki są zakazane w Norwegii i Austrii i muszą zawierać ostrzeżenia na etykietach w Unii Europejskiej. 

20. Ritz Crackers

Krakersy firmy Nabisco zawierają częściowo uwodorniony olej z nasion bawełny, który jest tłuszczem trans, który jest obecnie zakazany w USA oraz w wielu innych krajach, takich jak Szwajcaria, Austria, Węgry, Islandia, Norwegia i Dania.

21. Fresca

Ten napój cytrusowy o smaku grejpfrutowym produkowany przez firmę Coca-Cola Company zawiera brom zmniejszający palność produktów i który zapobiega rozdzielaniu się składników. BVO jest zakazane w Europie. 

22. Genetycznie zmodyfikowana papaja

W Stanach Zjednoczonych i niektórych częściach Azji rolnicy uprawiają odmiany owoców odporne na wirusy. Te genetycznie zmodyfikowane odgałęzienia są legalne do spożycia w USA i Kanadzie, ale nielegalne w Unii Europejskiej.

23. Pillsbury Biscuits

Ciasta tej firmy ułatwiają przygotowanie świeżo upieczonego chleba w ciągu kilku minut. Jednak te wypieki zawierają również tłuszcze trans w postaci częściowo uwodornionego oleju sojowego, o którym wiadomo, że powoduje choroby serca. 

24. Sunkist Soda

Napój cytrusowy zawiera sztuczne barwniki, które są ograniczone w Europie. Produkty zawierające żółty 6 i czerwony 40 muszą zawierać etykiety ostrzegawcze w Unii Europejskiej. Barwniki te są również zakazane w Norwegii i Austrii. 

25. Betty Crocker Fudge Brownie Mix

Mieszanka zawiera tłuszcze trans w postaci częściowo uwodornionego oleju sojowego i/lub bawełnianego. Tłuszcze trans zostały niedawno zakazane w USA. Są również zakazane w Szwajcarii, Austrii, Węgrzech, Islandii, Norwegii i Danii. 

26. Pillsbury Pie Crust

Produkt jest zakazany w Wielkiej Brytanii, Japonii i niektórych częściach Europy, ponieważ zawiera zarówno BHA, jak i BHT. Podejrzewa się, że substancje te są rakotwórcze i zostały powiązane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. 

27. Raspberry Jell-O

Ten popularny niskokaloryczny deser nie zawiera sztucznych słodzików, takich jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, ale jego kolor jest daleki od naturalnego. Zawiera Red 40, którego używanie jest ograniczone w Europie i nielegalne w Norwegii i Austrii.

28. Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy

Ten słodzik, wyprodukowany z czystej fruktozy i cukru, jest powiązany z różnymi dolegliwościami, takimi jak otyłość i cukrzyca typu 2. Znajduje się we wszystkim, od napojów po płatki zbożowe i lody. Chociaż nie jest to specjalnie zakazane w żadnym kraju, Wielka Brytania i niektóre kraje europejskie ograniczyły sprzedaż produktów z jego zawartością. 

29. Pillsbury Crescent Rolls

Rozwałkowanie i pieczenie tych łuszczących się bułek nie może być prostsze, ale ich składniki nie są takie proste. Ciasto zawiera sztuczne barwniki Żółty 5 i Czerwony 40, które są ograniczone w Europie i nielegalne w Norwegii i Austrii.

30. Doritos Light

Olestra jest substytutem tłuszczu zatwierdzonym przez FDA w 1996 roku do produkcji przekąsek i chipsów wersji Light. Jednak skutki uboczne dodatku obejmują skurcze brzucha i rozwolnienie. Substytut tłuszczu hamuje również wchłanianie witamin i składników odżywczych. Jest zabroniony w Kanadzie i wielu krajach europejskich. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!