Francuskie media po wyborach parlamentarnych: „klęska Macrona”, „paraliż kraju”

0
232
Francja
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuskie media ogłosiły niedzielne wybory parlamentarne „klęską” dla prezydenta Emmanuela Macrona. Według ostatecznych wyników prezydencka koalicja zdobyła najwięcej mandatów w niższej izbie parlamentu, ale straciła bezwzględną większość, zaś dużą liczbę deputowanych zdobyły lewica i narodowcy. Według komentatorów Francji grozi polityczny paraliż i kryzys ustrojowy. 

 „Macron zmierzy się z Francją niezarządzalną” – napisał na okładce „Le Figaro”, stwierdzając, że kraj „wykonał skok w polityczne nieznane”, a prezydent „poniósł upokarzającą porażkę”. „Wybory parlamentarne stały się referendum przeciwko Macronowi” – napisała konserwatywna gazeta. „Nie pomogło nawoływanie do republikańskiego przebudzenia, ani szyta grubymi nićmi wyprawa na Ukrainę” – podkreślił „Le Figaro”. „Istnieje coraz większe ryzyko, że Macron zapisze się na kartach historii jako bezsilny obserwator kadencji, która skończy się zanim się jeszcze zaczęła” – skomentowała prawicowa gazeta.

„To policzek” – napisał lewicowy „Libération”. Dziennik stwierdził, że prezydent przegrał, ponieważ nie prowadził kampanii wyborczej uważając, że jego formacja jest jedyną wiarygodną siłą polityczną w kraju. 

„Le Monde” nazwał wyniki wczorajszego glosowania „politycznym koszmarem” prezydenta. Według centrowego dziennika Macron obawia się „totalnego paraliżu” Zgromadzenia Narodowego i „kryzysu ustrojowego” i może zdecydować się na rozwiązanie parlamentu i na rozpisanie przedterminowych wyborów.

Jak podało francuskie MSW, prezydencka koalicja zdobyła 245 mandatów w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym. Sojusz lewicy zdobył 131 mandatów, narodowcy – 89, a centroprawicowi Republikanie – 61.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!