Sullivan: USA nie będą naciskać na Ukrainę

0
129
Fot. AP Photo/Manuel Balce Ceneta - > whyy.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapewnił, że Stany Zjednoczone nie będą naciskać na Ukrainę, by poczyniła ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Sullivan zapowiedział dalsze dostawy zaawansowanego uzbrojenia dla Kijowa.

Występując na konferencji Center for a New American Security w Waszyngtonie Jake Sullivan powiedział, że USA koncentrują się na wspieraniu Ukrainy, miedzy innymi poprzez dostawy broni i danych wywiadowczych. „To co możemy zrobić dziś, jutro i za tydzień to wzmocnić Ukrainę w pierwszej kolejności na polu walki a następnie przy stole negocjacyjnym” – powiedział Sullivan dodając, że ostateczne zakończenie wojny nastąpi na drodze dyplomacji ale decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy. „Nie będziemy ich naciskać by zgodzili się na ustępstwa terytorialne. Byłoby to zarówno sprzeczne z prawem międzynarodowym jak i niewłaściwe” – stwierdził doradca prezydenta Bidena. 

Zapytany dlaczego Ukraina otrzymała dużo mniej artyleryjskich systemów rakietowych niż wnioskowała, Sullivan powiedział, że są to bardzo zaawansowane systemy i wymagają przeszkolenia Ukraińców do ich obsługi. Zapowiedział też, że dostawy takiego sprzętu dla Ukrainy będą zwiększane. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!