USA – Joe Biden: “poczyniliśmy ogromny postęp w odbudowie gospodarki i walce z COVID-19”

0
348
Joe Biden
Fot. medium.com/Joe Biden
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

– Poczyniliśmy ogromny postęp w odbudowie gospodarki i w walce z COVID-19 – przekonywał Joe Biden, podsumowując na dwugodzinnej konferencji prasowej, rok swoich rządów. Prezydent USA podkreślał dobre wyniki gospodarcze, w tym wzrost pensji wśród najmniej zarabiających Amerykanów, spadek bezrobocia do poziomu poniżej 4 procent i spadek poziomu ubóstwa.  Powiedział także, że duża część elektoratu nie jest świadoma dokonanych zmian m.in. w programach socjalnych, czy korzyści z uchwalonej ustawy o inwestycjach w infrastrukturę. 

Dodał też, że choć dotąd nie udało się przyjąć ustaw zawierających największych obietnic wyborczych dotyczących m.in. wprowadzenia obowiązkowego urlopu rodzicielskiego, powszechnej, darmowej edukacji na poziomie podstawowym i reformy imigracyjnej, to jest przekonany, że ostatecznie do tego dojdzie. Joe Biden przyznał jednocześnie że rozumie frustrację Amerykanów związaną z przedłużającą się pandemią, a także niepokoje wynikające z rekordowo wysokiej inflacji. Przyznał się też do zbyt późnej reakcji na falę zakażeń wariantem omikron i związanym z nią brakiem dostępności testów.

Tłumaczenia Joe Bidena nie przekonują jednak większości Amerykanów. W opublikowanym w środę sondażu dla portalu Politico, aż 68 procent z nich jest przekonanych, że kraj zmierza w złym kierunku, zaś 56 procent źle ocenia dorobek prezydenta (przeciwnego zdania jest 41 procent). 

Republikańscy wyborcy twierdzą że Joe Biden niszczy kraj, wskazując m.in. na kryzys imigracyjny na granicy, wysoki poziom przestępczości i socjalistyczną politykę gospodarczą obecnego prezydenta.

Według serwisu Politifact, który prowadzi bilans spełnionych i niespełnionych obietnic Bidena, prezydent zrealizował dotychczas 16 procent z zapowiadanych w kampanii zmian.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!