USA: Jeff Bezos wybrał czwartego członka załogi lotu suborbitalnego, który odbędzie się już 20 lipca

0
427
Jeff Bezos Amazon Blue Origin
Fot. Geekwire.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Najbogatszy człowiek świata, założyciel i prezydent Amazon Jeff Bezos wybrał czwartego członka załogi, która 20 lipca wyruszy w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety New Shepard firmy Blue Origin. Będzie nim 82-letnia Wally Funk, pionierka lotnictwa kosmicznego. 

W latach 60 ubiegłego wieku Funk była jedną z 13 kobiet, które przeszły szkolenie na astronautów NASA. Ze względu jednak na płeć, żadna z nich nie poleciała nigdy w przestrzeń kosmiczną.    

„Nikt nie czekał dłużej” – napisał Bezos na Instagramie. „Już czas. Witamy w załodze, Wally. Cieszymy się, że lecisz z nami 20 lipca jako nasz gość honorowy”.

Funk dołączy do Bezosa, jego brata Marka i zwycięzcy aukcji charytatywnej, który za miejsce w kapsule zapłacił 28 milionów dolarów. Lot rakiety Blue Origin jet suborbitalny. Oznacza to, że pojazd znajdzie się w kosmosie, ale nie wejdzie na orbitę, i krótko potem wróci na Ziemię.           

Willy Funk,  stanie się najstarszą osobą, która poleci w kosmos. Pokona nieżyjącego już Johna Glenna, który w wieku 77 lat ustanowił ten rekord, lecąc w 1998 roku na pokładzie promu kosmicznego Discovery. Funk, pilot i były instruktor lotnictw, była pierwszą kobietą inspektorem w Federalnej Administracji Lotnictwa i pierwszą kobietą śledczą ds. bezpieczeństwa lotniczego dla Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!