USA: firma Purdue Pharma przyznała się do winy dot. kryzysu opioidowego

Wiadomości USA

1
1241
Purdue Pharma lekarstwo
Fot. insurancejournal.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Steve Miller, przewodniczący rady nadzorczej Purdue Pharma z główną siedzibą w Stamford w Connecticut, w imieniu firmy, przyznał się przed sądem federalnym w Newark, New Jersey do współudziału w wywołaniu kryzysu opioidowego w USA. Producent leku OxyContin (Oksykodon) oskarżany był m.in. o agresywną i wprowadzającą w błąd kampanię reklamową swojego produktu. Purdue Pharma nie informowało lekarzy i pacjentów o możliwości uzależnienia się od lekarstwa.

Wtorkowe przyznanie się do winy Purdue Pharma jest częścią ugody sądowej zawartej w październiku. Na jej mocy firma ma zapłacić kary na łączną kwotę 8,3 miliarda dolarów. Właściciel Purdue Pharma, rodzina Sackler, zgodziła się na wypłacenie 225 milionów dolarów z własnych funduszy na pokrycie ewentualnych pozwów cywilnych.

Z danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania narkotyków zmarło około 70 tysięcy osób. 70 procent z nich to ofiary opioidów. W tym samym roku, blisko 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 12 roku życia nadużywało przepisanych im lekarstw opioidowych. 

W 2017 roku w Illinois, w wyniku przedawkowania opioidów zmarło ponad 2 tysiące osób. W 2018 roku izby przyjęć w szpitalach odnotowały 66 procentowy wzrost zgłoszeń związanych z zażywaniem narkotyku i lekarstw opioidowych.   

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 COMMENT

  1. Powinni zapłacić wszyscy od właścicieli firmy po zarząd . Oraz wszyscy urzędnicy i politycy , którzy zbyt długo pozwalali firmie na takie praktyki.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!