USA: udany test rakiety Minuteman III

Wiadomości USA

0
663
Test Rakiety Minuteman III USA
Fot. Twitter: AFGSC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone przeprowadziły udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III. Dowództwo sił powietrznych oświadczyło, że udana próba pocisku jest dowodem na skuteczność amerykańskiego systemu odstraszania. 

Nieuzbrojona rakieta Minuteman III została wystrzelona z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Pocisk przeleciał 6700 kilometrów nad północnym Pacyfikiem i wpadł do oceanu w rejonie Wysp Marshalla. Test był pierwotnie zaplanowany na środę, ale został przesunięty o jeden dzień z powodu złej pogody. Dowódca amerykańskich sił powietrznych generał Charles Brown oświadczył, że udany test pocisku Minuteman III pokazuje, iż Stany Zjednoczone dysponują bezpiecznym i skutecznym potencjałem odstraszania nuklearnego przed atakiem na USA i ich sojuszników. 

Rakiety Minuteman III są w amerykańskim arsenale jądrowym od 50 lat. Od roku 2005 są jedynymi pociskami nuklearnymi wystrzeliwanymi z lądu. Ich wyrzutnie zlokalizowane są w Wyoming, Dakocie Północnej i Montanie. Pozostałe dwa filary amerykańskiego systemu odstraszania nuklearnego stanowią okręty podwodne z wyrzutniami rakiet balistycznych oraz bombowce strategiczne. Pentagon podkreślił, że test rakiety Minuteman III był od dawna planowany i nie ma związku z bieżącymi wydarzeniami. 

Więcej wiadomości z USA, wiadomości z Chicago i ze świata – sprawdź nas na Twitterze: kliknij i na Facebooku: kliknij.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!