USA: były oficer CIA oskarżony o szpiegostwo

0
Facebook: CIA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Były oficer Centralnej Agencji Wywiadowczej Alexander Yuk Ching Ma został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin – poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości.

67-latek został zatrzymany 14 sierpnia pod zarzutem szpiegowania i przekazywania informacji ściśle tajnych funkcjonariuszom wywiadu Chin. Wraz z nim zatrzymano jego krewnego, który również był byłym oficerem CIA. 
Zastępca prokuratora generalnego do spraw bezpieczeństwa narodowego John C. Demers powiedział, że “historia chińskiego szpiegostwa jest długa i niestety pełna byłych oficerów amerykańskiego wywiadu, którzy zdradzili swoich byłych współpracowników, swój kraj oraz swoje liberalno-demokratyczne wartości, aby wspierać autorytarny, komunistyczny reżim”. 

Dodał, że “zdrada nigdy nie popłaca”. “Niezależnie od tego, czy natychmiast, czy wiele lat po fakcie, kiedy wydaje im się, że uniknęli kary, znajdziemy tych zdrajców i postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości” – mówił John C. Demers. Zauważył, że “dla chińskiego wywiadu te jednostki są zbędne”. “Dla nas są smutnym, ale ważnym przypomnieniem o potrzebie zachowywania czujności” – zaznaczył zastępca prokuratora generalnego.

Alexander Yuk Ching Ma jest naturalizowanym Amerykaninem. Urodził się w Hongkongu. W CIA rozpoczął pracę w 1982 roku. Podpisał liczne umowy zobowiązujące do zachowania poufności. Dla agencji pracował w Szanghaju. Z CIA odszedł w 1989 roku. Po zakończeniu służby pozostał w chińskim mieście.

Alexander Yuk Ching Ma w 2001 roku przeniósł się na Hawaje. Tam od 2004 roku pracował dla FBI jako tłumacz i przez kolejnych sześć lat kopiował tajne dokumenty i przekazywał je Chińczykom – wielokrotnie osobiście w czasie podróży do Państwa Środka. W zamian otrzymywał pieniądze w gotówce, a także drogie prezenty. Do szpiegostwa przyznał się w ubiegłym roku podczas prowokacji agentów FBI.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!