Chiny przejęły budynek amerykańskiego konsulatu w Chengdu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chiny przejęły budynek amerykańskiego konsulatu w Chengdu. W piątek chińskie MSZ zażądało od Stanów Zjednoczonych zamknięcia placówki w ciągu 72 godzin. Sytuacja między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi odbierana jest jako kryzysowa.

Konsulat Stanów Zjednoczonych w Chengdu, którego otwarcie nastąpiło w 1985 roku, został zamknięty punktualnie o godzinie 10 czasu lokalnego. Wszystko to w ramach retorsji chińskich władz za zamknięcie konsulatu Chin w Houston.

Amerykańskie władze argumentowały wówczas, że w chińskiej placówce na terenie USA prowadzona była działalność wykraczająca poza mandat placówek dyplomatycznych – zdaniem Amerykanów związana z infiltracją Stanów Zjednoczonych. Podobne oskarżenia wystosowało chińskie MSZ pod adresem amerykańskich dyplomatów w Chengdu.

Chiński resort dyplomacji protestował też przeciwko wejściu Amerykanów na teren byłego konsulatu Chin w Houston. Według nich byli to najprawdopodobniej przedstawicieli centralnej administracji. W tym celu sforsowano tylne wejście, co Chiny uznały za pogwałcenie międzynarodowych norm. Po zamknięciu konsulatu USA w Chengdu, do opuszczonych budynków weszli przedstawiciele chińskiej administracji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!