Ukraina: W. Zełenski o kontrofensywie wojsk ukraińskich

0
Fot. ctvnews.ca

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady, powiedział, że wojska ukraińskie prowadzą zarówno akcje ofensywne jak i defensywne, ale nie odmówił podania szczegółów prowadzonych działań.

“Ważne jest, aby Rosja odczuła, że nie zostało jej dużo czasu. Na Ukrainie toczą się działania kontrofensywne i obronne. Na jakim etapie nie powiem szczegółowo, ale na pewno to odczujemy” – powiedział ukraiński przywódca.

Wołodymyr Zełenski poinformował też, że jutro będzie rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. 

“Jutro będę rozmawiać z prezydentem Polski. Myślę, że powie mi, czego będzie dotyczyć to spotkanie. Mamy nadzieję, że koledzy myślą o tym, jak przyspieszyć przystąpienie Ukrainy do NATO” – powiedział prezydent Ukrainy, odnosząc się do zaplanowanego na poniedziałek spotkania prezydenta Andrzeja Dudy, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO zawarto również w deklaracji podpisanej przez Wołodymyra Zełenskiego i premiera Kanady Justina Trudeau. Przebywający w Kijowie z niezapowiedzianą wizytą szef kanadyjskiego rządu obiecał również nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 375 milionów dolarów. Zapowiedział także przekazanie Ukrainie zatrzymanego w ubiegłym roku rosyjskiego samolotu transportowego Antonow.

Nowy kanadyjski pakiet wsparcia przewiduje miedzy innymi przekazanie Ukrainie 288 pocisków AIM-7 do obrony powietrznej. Ponadto Ottawa przedłuży do roku 2026 wojskową misję szkoleniową, w ramach której w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszkolono ponad 35 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Kanadyjski rzad włączy się także w szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Justin Trudeau chce również zaangażowania kanadyjskich firm w odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych. W ramach pomocy gospodarczej dla Kijowa zadeklarował również przedłużenie o kolejny rok bezcłowego importu towarów z Ukrainy.

Justin Trudeau odniósł się również do wysadzenia tamy na Dnieprze określając to zdarzenie jako „bezpośredni skutek rosyjskiej agresji”. Na pomoc mieszkańcom terenów zalanych wskutek wysadzenia tamy Kanada przeznaczy ponad 36 milionów dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!