Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta Chin do Kijowa

0
Fot. china-briefing.com

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta Chin Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Kijowie. W wywiadzie udzielonym agencji Associated Press ukraiński przywódca podkreślił, że chciałby porozmawiać z Xi Jinpingiem na temat stosunków pomiędzy obydwoma krajami.
“Jesteśmy gotowi go przyjąć. Chcę z nim porozmawiać. Kontaktowaliśmy się przed rozpoczęciem wojny, ale w ciągu ostatniego roku nie było żadnych kontaktów” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Pod koniec lutego Chiny przedstawiły swój plan pokojowy dla Ukrainy. Zdecydowanie sprzeciwiają się w nim jakiemukolwiek użyciu broni jądrowej oraz wzywają Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni i dialogu. W planie mowa również o “potrzebie poszanowania suwerenności wszystkich państw, a także odrzuceniu rywalizacji i mentalności zimnowojennej”. Chiny uważają również, że sankcje nałożone na Rosję powinny być zniesione, co pozwoli na odbudowę łańcuchów dostaw i wesprze gospodarki krajów dotkniętych wojną.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow przekazał w odpowiedzi, jakie warunki muszą zostać spełnione przez Rosję, żeby chiński plan pokojowy mógł być rozważany: Rosjanie powinni przede wszystkim skapitulować lub wycofać swoje wojska z terenów Ukrainy; byłby to pierwszy krok w kierunku przywrócenia suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. Z kolei szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko stwierdził, że Ukraina ma plan sprawiedliwego pokoju i nie potrzebuje innego, w tym chińskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!