Prezydent Ukrainy zaapelował do przywódców UE o szybsze przekazywanie uzbrojenia

0
222
Zelenski Zełeński Ukraina
Fot. Facebook: Володимир Зеленський
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Ukrainy zaapelował na unijnym szczycie o szybsze przekazywanie uzbrojenia. Połączenie wideo Wołodymyra Zełenskiego z europejskimi przywódcami trwało około dziesięciu minut. Ukraiński przywódca odwiedza właśnie tereny zniszczone przez rosyjskiego najeźdźcę. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że podziękował między innymi Polsce za decyzję o dostawach MiG-ów.

Z liderami dwudziestki siódemki Wołodymyr Zełenski połączył się będąc w pociągu. Mówił o druzgocącym widoku zniszczonych miast i podkreślał zacięty opór stawiany przez Ukraińców. “Apeluję o przyspieszenie dostaw broni, bo w przeciwnym razie wojna będzie trwać bardzo długo” – miał, według relacji unijnych dyplomatów, powiedzieć prezydent Ukrainy. Podziękował za poniedziałkowe porozumienie krajów członkowskich w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji pilnie potrzebnej teraz Ukrainie.

Podkreślił, że opóźnienia w dostawach, w przyjmowaniu kolejnych sankcji i w decyzji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii oddalają zakończenie wojny. Wołodymyr Zełenski poinformował też przywódców, że chciałby zorganizować szczyt dotyczący planu pokojowego w Kijowie. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż trudno byłoby zebrać wszystkich, dlatego zapytał, czy taki szczyt mógłby się odbyć w którejś z unijnych stolic.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!