9. rocznica aneksji Krymu

0
114
armia wojsko Rosja
Fot. BBC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziś przypada 9 rocznica aneksji Krymu. 18 marca 2014 roku, dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum, Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu. Aneksja Krymu i wywołana przez Moskwę w kwietniu 2014 roku prorosyjska rebelia w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Pełnowymiarową inwazję Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku.


Moskwa do zagarnięcia Krymu wykorzystała miejscowych separatystów, których wsparła wysyłając wojska powietrznodesantowe i prokremlowskich nacjonalistów. 16 marca 2014 roku, pod lufami rosyjskich karabinów, odbyło się nielegalne referendum. 17 marca na podstawie sfałszowanych wyników lokalni separatyści ogłosili niepodległość Republiki Krym, a 18 marca Władimir Putin podpisał z separatystami traktat inkorporacyjny o włączeniu półwyspu do Rosji. W kolejnych dniach dwie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły odpowiednie poprawki do konstytucji Federacji Rosyjskiej i 21 marca Władimir Putin ratyfikował podpisany wcześniej traktat o włączeniu Krymu do Rosji.


W ciągu 9 lat aneksji Rosja rozmieściła na Krymie tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, łącznie z systemami rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie na masową skalę trwają prześladowania przeciwników aneksji, głównie Tatarów Krymskich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!