Tokio: sąd zarządził powtórny proces 87-latka od ponad pół wieku odsiadującego karę śmierci

0
Fot. Kazuhiro NOGI / AFP)
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sąd w Tokio zarządził powtórzenie procesu 87-letniego Iwao Hakamady, który ponad pół wieku temu został skazany na śmierć za zabójstwa i siedział w celi śmierci najdłużej na świecie. Według obrońców wyrok był oparty na wymuszonym zeznaniu i fałszywych dowodach.

Hakamada, były zawodowy bokser, który pracował w fabryce pasty sojowej miso, usłyszał w 1968 roku wyrok śmierci za zabójstwo swojego szefa, jego żony i dwojga nastoletnich dzieci. Ich ciała znaleziono w spalonym domu w mieście Shizuoka.

Po aresztowaniu w 1966 roku początkowo przyznał się do winy, ale w czasie procesu konsekwentnie zapewniał o swojej niewinności, twierdząc, że policja wymuszała na nim zeznania. 

Po serii apelacji ze strony prokuratury i obrońców Hakamady w 2020 r. Sąd Najwyższy skierował sprawę ponownie do sądu w Tokio, który w poniedziałek orzekł, że proces będzie powtórzony. 

Japonia jest jednym z nielicznych krajów wysoko rozwiniętych, w których wciąż obowiązuje kara śmierci. Wyroki wykonywane są przez powieszenie, zazwyczaj wiele lat po ich wydaniu. Władze informują skazanych o egzekucji zaledwie kilka godzin przed ich przeprowadzeniem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!