Francja: w parlamencie kompromis ws. reformy emerytalnej, na ulicach kolejna fala protestów

0
Fot. Le Monde/AP photo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francuski parlament osiągnął kompromis w sprawie powodującej protesty społeczne reformy podwyższającej wiek emerytalny. Jutro odbędą się ostateczne głosowania, które pozwolą uchwalić projekt ustawy. Jednocześnie w całym kraju odbyła się kolejna fala demonstracji i strajków przeciwko zmianom w systemie emerytalnym. 

O ostatecznym kształcie ustawy zadecydowała wspólna komisja senatorów i deputowanych. Parlamentarzyści zachowali najbardziej kontrowersyjne artykuły dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz likwidacji przywilejów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych i przyjęli kilka poprawek wprowadzających udogodnienia dla matek i seniorów. Za przyjęciem tekstu głosowali parlamentarzyści z rządowej koalicji Razem i centroprawicowi Republikanie.  

Jutro te same formacje mają opowiedzieć się za uchwaleniem ustawy w Senacie i Zgromadzeniu Narodowym. W obu frakcjach pojawiają się jednak głosy sprzeciwu, co sprawia, że wynik głosowania jest trudny do przewidzenia. Wieczorem w Pałacu Elizejskim mają odbyć się konsultacje, aby pozyskać głosy wahających się deputowanych. 

„Konfederacja związków zawodowych apeluje oficjalnie do parlamentarzystów, by głosowali przeciwko projektowi ustawy” – wezwały centrale związkowe, które wyprowadziły dziś na ulice 480 tysięcy osób i zorganizowały strajki w sektorach energii, transportu oraz oświaty. Jutro planowane są kolejne protesty, między innymi przed gmachem parlamentu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!