Globalny ranking soft power – awans Ukrainy i Polski

0
203
Fot. webwire.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ukraina zaliczyła największy awans w tegorocznym rankingu globalnej soft power: miękkiej siły, na którą składa się między innymi światowa reputacja, ale też wpływ na sytuację międzynarodową. Mocno w górę poszła Polska, a powodem jest pomoc dla uchodźców. W pierwszej 10. są m.in. takie kraje jak USA, UK, Niemcy, Japonia czy Chiny.

Ukraina notuje największy awans w rankingu: z 51 na 37 miejsce. Z indeksu wynika, że kraj naszych sąsiadów jest dziś bardziej rozpoznawalny, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak nigdy dotąd ma też wpływ na decyzje globalnych liderów. “Wynik Ukrainy to doskonała miara tego, jaką rewolucję w dyplomacji wprowadza ten kraj”- tłumaczy Konrad Jagodziński, dyrektor ds. marek narodowych londyńskiej firmy doradczej Brand Finance, która przygotowała ranking.

Wpływ i reputacja – to dwa podstawowe kryteria, na podstawie których przygotowano zestawienie. “Żeby mieć soft power, trzeba pofrunąć na tych dwóch skrzydłach. Gdy jednego ze skrzydeł brakuje, trudno marzyć o byciu na szczycie”- mówi Konrad Jagodziński. Jak to działa w praktyce? Nowa Zelandia uzyskuje wiele punktów w kategorii “reputacja”, bo wizerunek kraju jest bardzo pozytywny. Ale niewielkie państwo ma znikomy wpływ na rozwój sytuacji międzynarodowej, co sprawia, że w ogólnym rankingu pozycja wyspy jest stosunkowo niska.
Z kolei Ukraina notuje awans, bo w kategorii “reputacja” zyskuje dzięki globalnemu współczuciu, a w kategorii “wpływ” dostaje punkty za umiejętność zmobilizowania pomocy militarnej z całego świata. “To znakomita lekcja dla całego świata, jak miękka siła mobilizuje pomoc sojuszników” – mówi Konrad Jagodziński

Polska notuje najlepszy wynik w czteroletniej historii rankingu. Jest na 33 miejscu. To wzrost o 7 pozycji. “Polska jest dziś bardziej rozpoznawalna i ma większy wpływ. Szczególnie widać to w takich parametrach jak “hojność” i “tolerancja”. W tej pierwszej kategorii Polska zaliczyła wzrost o 62 lokaty, do 29 miejsca. W kategorii ‘tolerancja’ kraj poprawił notowanie o 60 pozycji. Jest na dwudziestym czwartym miejscu. “Polska zyskuje dość znacząco” – mówi Konrad Jagodziński. “Ewidentnie informacje, ze Polska pomaga uchodźcom, przebijają się na całym świecie, dzięki czemu kraj w tym roku znacząco zwiększa swoją soft power” – podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

W kategorii “reputacja” wyraźny spadek zaliczyła Rosja. Jest teraz na 105 miejscu na 121 krajów. Ale choć Moskwa straciła sympatię w każdym zakątku świata, to z badania wynika, że jej wizerunek kraju nie wszędzie jest oceniany tak samo negatywnie. W Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Japonii wizerunek znacząco się pogorszył. Ale w innych regionach świata spadki są wyraźnie mniejsze. Chodzi tu na przykład o kraje Sahelu, Indie czy Chiny. Wojna wywołana przez Rosję sprawiła, że wzrosła jej rozpoznawalność, a także ocena wpływu na globalną sytuację. Stąd ogólna pozycja w rankingu jest relatywnie wysoka. Kraj spadł z 9 na 13 pozycję. Na samym dole są: Zimbabwe, Gwatemala i Uganda. Ranking nie brał jednak pod uwagę niektórych krajów, takich jak Afganistan, czy Korea Północna.

Indeks powstał na podstawie ankiet rozesłanych do reprezentatywnej grupy ponad stu tysięcy ekspertów z ponad 100 państw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!