Szwajcaria: czterech bankierów przed sądem za pomoc w transferze pieniędzy z Rosji

0
200
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Czterech bankierów, byłych pracowników Gazprombanku, stanie przez szwajcarskim sądem za transfer 50 milionów franków szwajcarskich bez sprawdzenia pochodzenia tych środków. Rozprawa przed sądem w Zurychu rozpocznie się 8 marca, a bankierom zarzuca się udział w operacji przekazania środków finansowych z Rosji na dwa konta zarejestrowane w szwajcarskim banku.

Prokuratura zarzuca bankierom brak „należytej staranności, by sprawdzić tożsamość właścicieli kont” założonych na nazwisko Siergieja Roldugina, bliskiego przyjaciela Władymira Putina. Zdaniem śledczych Roldugin, znany wiolonczelista i dyrygent, nie był faktycznym dysponentem środków zdeponowanych na kontach, ponieważ nie byłby w stanie zgromadzić takiego majątku.

„W chwili otwierania kont, w roku 2014, Siergiej Roldugin był bliskim przyjacielem Putina i ojcem chrzestnym jego córki. Oskarżeni nie poczynili żadnych kroków, by określić czy Roldugin był faktycznym dysponentem środków na kontach. Nie sprawdzili również źródła pochodzenia tych środków” – napisano w akcie oskarżenia. Prokuratorzy domagają się kary siedmiomiesięcznego więzienia dla każdego z bankierów.

Oba konta zostały zamknięte w roku 2016. Natomiast po inwazji Rosji na Ukrainę sam Roldugin, określany jako „bankier Putina”, trafił na europejskie i amerykańskie listy sankcyjne.

Zgodnie ze szwajcarskim prawem tamtejsze banki są zobowiązane do zamknięcia konta w przypadku wątpliwości dotyczących faktycznej tożsamości właściciela środków finansowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!