RPA: J. Waluś wyjdzie na wolność

0
Fot. mg.co.za
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jan​usz Waluś, skazany w Republice Południowej Afryki na dożywocie za zabójstwo lewicowego polityka, w ciągu najbliższych 10 dni opuści więzienie. 

Trybunał Konstytucyjny RPA uchylił decyzję ministra sprawiedliwości tego kraju Ronalda Ramoli, który odmówił Januszowi Walusiowi zwolnienia warunkowego w 2020 roku. Sąd orzek​ł, że decyzja ministra była irracjonalna, podlega rewizji i zostaje uchylona
69-letni Janusz Waluś od​siaduje dożywocie w zakładzie karnym w Pretorii. W 1993 roku zastrzelił lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Pierwotnie został skazany na karę śmierci, jednak zmieniono ją na dożywocie.

Janusz Waluś ubiega się o zwolnienie warunkowe od 2016 roku. ​W 2017 roku zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego, aby ułatwić proces zwolnienia go przedterminowo z więzienia i powrotu do Polski. Kilkukrotnie przedwczesne wyjście z więzienia – pomimo wyroków sądów – blokowali ministrowie sprawiedliwości RPA. Teraz Janusz Waluś ma opuścić więzienie w ciągu najbliższych 10 dni.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!