Sekretarz generalny NATO wzywa do przyspieszenia ratyfikacji akcesji Finlandii i Szwecji do Sojuszu

0
Stoltenberg NATO
Fot. NATO
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szef NATO Jens Stoltenberg wzywa do przyspieszenia akcesji Finlandii i Szwecji do Sojuszu. Ze wszystkich trzydziestu członków Paktu Północnoatlantyckiego ratyfikacji nie dokonały jeszcze Węgry i Turcja.

Podczas Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie Jens Stoltenberg przyznał, że proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu jest najszybszy w historii, ale powinien być już zakończony. Szef NATO przypomniał też o umowie, jaką skandynawskie kraje zawarły z Turcją w sprawie zwalczania terroryzmu.

“Finlandia i Szwecja wywiązały się ze swych zobowiązań. Nadszedł czas na sfinalizowanie procesu akcesyjnego i na powitanie tych krajów jako pełnoprawnych członków NATO” – oświadczył Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu podkreślił, że rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję zdecydowanie zmieni obecność Paktu w obszarze Bałtyku. Będzie to również oznaczało podwojenie bezpośredniej granicy Sojuszu z Rosją.

Wczoraj w Helsinkach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej będzie prosił premiera Węgier Viktora Orbana o przyspieszenie procesu ratyfikacyjnego Szwecji i Finlandii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!