Dostawy gazu jednym z tematów wizyty E.Macrona w Algierii

0
Fot. Financial Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dostawy gazu z Maghrebu do Francji będą jednym z tematów rozpoczynającej się dziś trzydniowej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Algierii. Paryż tłumaczy, że prezydencka podróż ma przede wszystkim służyć ociepleniu relacji między krajami po wielomiesięcznym kryzysie dyplomatycznym.

W Algierii Emmanuel Macron spotka się ze swoim odpowiednikiem Abd al-Madżidem Tabbunem oraz z lokalnymi przedsiębiorcami i młodzieżą. Jak poinformował Pałac Elizejski, francuski prezydent ma rozmawiać z algierskimi władzami o współpracy gospodarczej, bezpieczeństwie, wizach i o polityce historycznej wokół wojny algierskiej.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że poruszona zostanie też kwestia dostaw gazu.

“W kontekście niedoboru energii, ocieplenie relacji z Algierem jest dla Paryża kluczowe” – napisał dziennik “Le Parisien”, podkreślając, że kraj ten jest jednym z dziesięciu największych producentów gazu na świecie.

Media są zdania, że rozmowy z Algierem będą trudne, z powodu silnych rosyjskich wpływów w regionie i braku zaufania algierskich władz wobec Paryża.

Kryzys dyplomatyczny na linii Paryż-Algier osiągnął swój kulminacyjny punkt jesienią ubiegłego roku, po tym, jak Francja ograniczyła liczbę wiz dla krajów Maghrebu i po słowach prezydenta Macrona, który nazwał rząd w Algierze “polityczno-militarnym system”. W odwecie Algieria wezwała swojego ambasadora we Francji na konsultacje i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla francuskich samolotów wojskowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!