Prezydent Turcji omówi kwestię zaporoskiej elektrowni atomowej z W. Putinem

0
89
Erdogan
Fot. Turkish President Recep Tayyip Erdogan (Asharq Al-Awsat)
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że omówi kwestię zaporoskiej elektrowni atomowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wczoraj turecki przywódca spotkał się we Lwowie, między innymi w tej sprawie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom, że ukraiński przywódca żąda usunięcia wszystkich rosyjskich min na obszarze elektrowni.
“Omówimy tę kwestię z Władimirem Putinem. Zamierzam poprosić go, żeby zrobił to w interesie Rosji. Będzie to ważny krok w walce o pokój na świecie” – powiedział prezydent Turcji. 

Podczas wczorajszych rozmów Ukraina i ONZ uzgodniły, że przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powinni odwiedzić elektrownię, a ONZ powinna zapewnić jej bezpieczeństwo i demilitaryzację. Prezydent Zełenski napisał po rozmowie, że okupacja elektrowni to “świadomy akt terroru, który może mieć katastrofalne konsekwencje dla całego świata”. Dodał, że dotarły do niego informacje, iż Rosjanie przygotowują prowokację na terenie zaporoskiej elektrowni.

Wczorajsza rozmowa we Lwowie trwała około 40 minut. Oprócz elektrowni dotyczyła także eksportu ukraińskiego zboża, bezprawnych deportacji obywateli Ukrainy do Rosji i zwolnienia ukraińskich jeńców. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!