Węgry: jutro rolnicy zablokują Budapeszt

0
Węgry
Fot. Schengen Visa

Węgierscy rolnicy zapowiadają na jutro, w Dniu świętego Stefana, protest. Będą blokować najważniejsze drogi wjazdowe do stolicy kraju Budapesztu. Domagają się przede wszystkim podjęcia przez rząd dialogu z nimi i uruchomienia kompleksowej pomocy.

Węgierscy rolnicy chcą uznania tegorocznej suszy za stan klęski żywiołowej, a także uruchomienia dodatkowej pomocy w związku z ptasią grypą i afrykańskim pomorem świń. Początkowo organizatorzy chcieli ciągnikami rolniczymi zablokować dolne nabrzeże Dunaju w samym centrum Budapesztu. Nie zgodziła się na to policja, bo od kilku dni trwają tam przygotowania do pokazu fajerwerków z okazji święta narodowego – Dnia świętego Stefana.

“Poinformowaliśmy komendę główną policji, że nawet 1 800 traktorów i dodatkowo 2 200 samochodów osobowych zablokuje najważniejsze drogi wjazdowe na granicach Budapesztu” – powiedział główny organizator protestu Bálint Szabó.

Rolnicy chcą utrudnić życie mieszkańcom stolicy i przyjezdnym, by zwrócić uwagę na swoje problemy. Wieczorem protest będzie również na jednej z ważniejszych arterii Budapesztu – tuż przy Placu Bohaterów i wielu atrakcjach turystycznych.

Organizatorzy protestu zapowiadają, że będą blokować stolicę do momentu spełnienia ich żądań. Trwają też rozmowy, by do demonstracji dołączyli nauczyciele i pracownicy służby zdrowia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!