NATO: 1/3 krajów ratyfikowała już dokumenty dot. wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu

0
110
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jedna trzecia krajów członkowskich NATO ratyfikowała już dokumenty dotyczące wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj minął tydzień od podpisania protokołów akcesyjnych przez ambasadorów państw NATO-wskich.
Jeszcze tego samego dnia dokumenty ratyfikowały Kanada, Dania, Norwegia oraz Islandia, później Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Albania, a wczoraj także Holandia i Luksemburg. To w sumie 10 krajów.

Proces ratyfikacji rozpoczęła też już Polska. Kilka dni temu protokoły akcesyjne zaakceptował Sejm, w przyszłym tygodniu ma to zrobić Senat, a na koniec potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta.

Zwykle procedura ratyfikacyjna protokołów akcesyjnych trwa w Sojuszu około roku. Teraz ma być skrócona do kilku miesięcy w związku z nadzwyczajną sytuacją i wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie. To właśnie rosyjska napaść 24 lutego spowodowała, że Szwecja i Finlandia porzuciły wieloletnią tradycję neutralności i w połowie maja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. Po siedmiu tygodniach sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!