Prezydenci USA i Meksyku o polityce migracyjnej i współpracy gospodarczej

0
128
Fot. REUTERS/Kevin Lamarque
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Meksyku zapewniają o wspólnej walce z nielegalną migracją, handlem ludźmi i przemytem narkotyków oraz zapowiadają zacieśnienie współpracy gospodarczej. Joe Biden przyjął wczoraj w Białym Domu Andresa Manuela Lopeza Obradora.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu poinformowano, że w obliczu rosnącej inflacji przyspieszony zostanie handel dwustronny i obniżone zostaną jego koszty. Meksyk planuje zakup do 20 000 ton mleka w proszku ze Stanów Zjednoczonych, aby wesprzeć meksykańskie rodziny w społecznościach wiejskich i miejskich. Ponadto Meksyk kupi do miliona ton nawozu ze Stanów Zjednoczonych do dystrybucji wśród rolników produkujących na własne potrzeby i zapowiedział dalsze zakupy paszy dla zwierząt, aby pomóc małym producentom.

Prezydenci zobowiązali się też do walki z nielegalną migracją i związanym z nią kryzysem humanitarnym. Podkreślili zaangażowanie w ukończenie trwającej modernizacji infrastruktury granicznej.

Meksyk zobowiązał się zainwestować 1,5 miliarda dolarów w infrastrukturę graniczną w latach 2022-2024. Przypomniano, że Joe Biden przygotował ustawę na 3,4 miliarda dolarów na realizację 26 dużych projektów budowlanych i modernizacyjnych na granicy północnej i południowej. 

Prezydenci zapowiedzieli zacieśnienie relacji gospodarczych w obliczu wyzwań zarówno globalnych, jak i regionalnych. Podkreślono w nim, że koordynowana będzie polityka gospodarcza USA, Kanady i Meksyku, dzięki czemu zwiększona ma być odporność łańcuchów dostaw i rozszerzona produkcję w Ameryce Północnej.

“Z niecierpliwością czekamy na pracę nad tą kwestią i innymi istotnymi tematami podczas 10. Szczytu Przywódców Ameryki Północnej, który odbędzie się w Meksyku pod koniec roku” – napisano.

W oświadczeniu zapowiedziano też zacieśnienie relacji w sektorach energetycznych, a także w procesie tak zwanej transformacji energetycznej. Oba kraje mają też bardziej zdecydowanie walczyć z nielegalnym handlem ludźmi i przemytem narkotyków. W tej ostatniej sprawie powołana będzie amerykańsko-meksykańska grupa zadaniowa.

Joe Biden napisał na Twitterze, że partnerstwo między oboma krajami jest “szerokie i głębokie”. Z kolei Andres Manuel Lopez Obrador przedstawił amerykańskiemu odpowiednikowi pięć punktów współpracy.

“Wielkie wyzwania wymagają od nas śmiałego programu rozwoju, a także dalszego zacieśniania więzi przyjaźni i współpracy” – napisał na Twitterze.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!