Japonia żegna byłego premiera Shinzo Abe

0
Fot. Eugene Hoshiko/REUTERS

Japonia pożegnała byłego premiera Shinzo Abe, zastrzelonego przez zamachowcę. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w buddyskiej świątyni w Tokio. Karawanę, która przewoziła trumnę z ciałem premiera, żegnali stojący na ulicy ludzie.

Zgromadzony przed światynią Zojoji kilkutysięczny tłum żegnał karawanę i skandował okrzyki „dziękujemy”. Wzdłuż ulicy stała wojskowa asysta honorowa. Buddyjskie uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się wczoraj wieczorem od czuwania nocnego, na które przybyło około 2,500 osób. Trwająca dziś ponad godzinę ceremonia pogrzebowa miała charakter zamknięty. Wzięła w niej udział rodzina i znajomi oraz przedstawiciele rządu, świata biznesu i dyplomaci. Po zakończeniu modlitw karawana, w której siedziała żona zabitego, przejechała m. in. przed rezydencją rządzącej Partii Liberalno-Demokarycznej, siedzibą premiera Japonii i budynkiem parlamentu, czyli miejscami, z którymi związany był zabity polityk. 

Śmierć byłego premiera wstrząsnęła Japonią, która należy do nabezpieczniejszych krajów na świecie i obowiązują w niej przepisy zakazujące posiadania broni. Aresztowany sprawca, który przyznał się do zamachu, 41-letni Tetsuya Yamagami, sam zrobił dwulufowy karabin, którym strzelił do ofiary. Powiedział policji, że planował zabić Abe od jesieni zeszłego roku, ponieważ – jak twierdził – były premier publicznie poparł jedną z sekt religijnych.

Według doniesień medialnych chodzi o sektę, założonego w latach 50. w Korei Płd. Kościoła Zjednoczeniowego (pełna nazwa Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego). Matka Yoshigamiego jest członkinią sekty i w końcu lat 90. przekazała organizacji znaczną sumę pieniędzy. Według zamachowca, darowizna matki doprowadziła do rozbicia życia jego rodziny. W opublikowanym w zeszłym roku nagraniu premier Shinzo Abe pochwalił sektę za wspieranie życia rodzinnego i działalność pokojową. Przedstawiciel Kościoła Zjednoczeniowego w Japonii potwierdził, że matka sprawcy zamachu jest członkiem sekty, ale zastrzegł, że nie ma danych na temat złożonej przez nią darowizny.

Shinzo Abe najdłużej w powojennej historii Japonii sprawował funkcję szefa rządu. Wywodził się z rodziny polityków. Został zastrzelony 8 lipca podczas wiecu przed wyborami do wyższej izby parlamentu. W latach 70. Abe pracował krótko w japońskiej firmie handlowej w Warszawie. Podczas sprawowania przez niego funkcji premiera Polska i Japonia weszły w etap partnerstwa strategicznego, co zaowocowało dynamicznym rozwojem inwestycji japońskich w Polce i zwiększeniem wymiany handlowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!