Japonia: premier Fumio Kishida rozmawia w Indiach o wojnie na Ukrainie

0
605
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Japonii Fumio Kishida gości w Indiach, gdzie rozmawia między innymi o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Japonia i Indie, wraz z Australią i Stanami Zjednoczonymi, należą do nieformalnego sojuszu strategicznego Quad, czyli czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa. Indie jako jedyne z tej czwórki wstrzymały się od głosu w trzech głosowaniach Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczących agresywnych działań Rosji. Wezwały jedynie do “powstrzymania przemocy”.

Na początku marca, podczas czterostronnej rozmowy, premier Fumio Kishida, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison nie zdołali przekonać premiera Indii Narendry Modiego do przyjęcia ostrzejszego stanowiska.

Przed dzisiejszą wizytą w New Dehli Fumio Kishidy, która jest pierwszą wizytą premiera Japonii w Indiach od 2017 roku, przedstawiciel japońskiego MSZ powiedział, że Tokio jest świadome historycznych związków Indii z Rosją oraz ich położenia geograficznego. “Jednocześnie wyznajemy jednak fundamentalne wartości i dbamy o strategiczne interesy, więc dyskusja z pewnością odniesie się do tego, jak my postrzegamy sytuację na Ukrainie i jak postrzega ją premier Modi” – powiedział dziennikarzom niewymieniony z nazwiska urzędnik japońskiego resortu dyplomacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii w komunikacie przed rozmowami stwierdziło jedynie, że rozmowy będą “okazją dla obu stron do przeglądu i wzmocnienia współpracy dwustronnej w różnych obszarach, a także wymiany poglądów na temat regionalnych i globalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, tak aby pogłębić ich partnerstwo na rzecz pokoju, stabilności i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku i poza nim”.

Rosja jest głównym dostawcą broni do Indii. W obliczu rosnącej potęgi Chin, New Delhi potrzebuje jednak również wsparcia ze strony państw sojuszu Quad.

Napięcie między Indiami a Pekinem wzrosło w 2020 roku, kiedy to w starciu na spornej granicy w Himalajach zginęło co najmniej 20 indyjskich żołnierzy i czterech chińskich. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!