Ukraiński prezydent apeluje do Rosji o rzeczowe rozmowy pokojowe

0
460
Fot. Ukrinform
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski zaapelował do Rosjan o konstruktywne rozmowy pokojowe, bo jedynie one, jak dodał, pozwolą zmniejszyć rosyjskie straty. Prezydent Zełenski powiedział, że rosyjski plan zajęcia Ukrainy poniósł klęskę.

Ukraiński przywódca w swoim wystąpieniu wideo podkreślił, że ukraińska armia zatrzymała rosyjskich okupantów. Jak dodał, rosyjskie dowództwo nie może zaproponować politycznemu kierownictwu Rosji, niczego więcej, niż tylko ataki na ukraińską ludność cywilną. Wołodymr Zełenski powiedział, że taka taktyka pogarsza tylko sytuację Rosji – prowadzi do kolejnych sankcji i zachęca kolejne państwa do uczestnictwa w antywojennej koalicji.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że negocjacje na temat pokoju i bezpieczeństwa w Ukrainie powinny być rzeczowe i otwarte, bo tylko wtedy Rosja będzie mogła zmniejszyć negatywne skutki własnych błędnych działań. Jak podkreślił chciałby, aby jego przekaz usłyszano w Moskwie. „Nastał czas aby się spotkać i rozmawiać. Nastał czas na przywrócenie terytorialnej integralności Ukrainy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie nie wystarczy nawet kilku pokoleń, aby działania Rosji naprawić” – mówił prezydent. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Rosjanom udało się zająć m.in. Chersoń na południu kraju, jednak Ukraińcy powstrzymują dalszą lądową ofensywę rosyjskiego wojska. Rosjanie dokonują bombardowań szeregu ukraińskich miast i miejscowości, w wyniku czego dochodzi do strat wśród ukraińskiej ludności cywilnej. Rosyjskie pociski, rakiety i bomby spadają na bloki mieszkalne, szkoły i szpitale.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!