Od słynnej siedziby premiera, przez arcydzieła architektury brutalistycznej, po polską ambasadę – w Londynie rusza festiwal otwartych domów. Zwiedzać można budynki zwykle niedostępne dla szerokiej publiczności. Wśród nich – dwa związane z Polską.
Otwarte będą choćby północne skrzydło najstarszego londyńskiego szpitala z Wielkim Holem i obrazami Williama Hogartha na ścianach, charakterystyczny “jajowaty” budynek ratusza – słynący z ekologicznej konstrukcji i niezrównanych widoków na stolicę oraz Downing Street 10, gdzie tworzyła się – i nadal tworzy – historia, czy Trellick Tower Erno Goldfingera – brutalistyczna architektura z pierwszej półki.
Na mapie otwartych budynków jest też nasza ambasada. Ma niemal 250 lat, stanowi czołowy przykład tak zwanego stylu Adamów – szkockich architektów zainspirowanych Włochami.
Dom w centralnym Londynie zanurzony jest w historii. Ma również związki z Dickensowską “Opowieścią Wigilijną”. Ten szereg kamienic był częścią spekulacyjnej inwestycji polityka Johna Elewsa. Był on powszechnie uważany za ekscentryka i skąpca.
“I prawdopodobnie zainspirował Dickensa do stworzenia postaci Ebenezera Scrooge’a” – podkreśliła Clarinda Calma z polskiej ambasady. Dodała, że okolica ambasady nadal robi wrażenie.
“John Nash, słynny architekt odpowiedzialny za współczesny wygląd Buckingham Palace i za Regent’s Park nazwał ulicę Great Portland Place najpiękniejszą w Londynie” – podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia.
Zaznaczyła, że wrażenie robią też wnętrza, na przykład tak zwany salon chiński, jeden z niewielu tak dobrze zachowanych przykładów stylu japońsko-angielskiego, popularnego na przełomie XIX i XX wieku.
Jednak to nie jedyny polski akcent. Na zachodzie miasta oglądać można budynek POSK, która pamięta lata siedemdziesiąte.
“Chcemy pokazać nasz wspaniały teatr, kawiarnię jazzową, bibliotekę, galerię. a także kolekcję obrazów wiszącą na ścianach POSK” – wyliczył Janusz Marszewski z ośrodka.
Open House Festival potrwa osiem dni.