Polska: Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej” G.Zapolskiej

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 10. jubileuszowym Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyła para prezydencka. 
Lekturą przyszłorocznego będą “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Korhnauser-Duda zainaugurowali tegoroczne Narodowe Czytanie i odczytali początek dramatu, następnie scenę zajęli aktorzy.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że “Moralność pani Dulskiej” jest opowieścią o ludziach i w książce w bardzo celny sposób opisano “określone typy postaci ludzkiej, określone typy charakteru, sposobu zachowania się, bycia”. Dlatego też – jak dodał Andrzej Duda – łatwo było przygotowywać jej różne wersje. Wyliczał, że przygotowano edycję krakowską, lwowską i warszawską. “Można przenieść ją w każde miejsce” – mówił o książce prezydent.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej jest utworem ponadczasowym. Dodała, że Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem, za pomocą gorzkiej ironii i dzięki komizmowi obnaża moralność mieszczaństwa z początku XX wieku. “Utwór również zawiera uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości każe potępić zło i niesprawiedliwość” – zauważyła pierwsza dama.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił podczas inauguracji Narodowego czytania w Ogrodzie Saskim, że udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce i zauważał, że państwo przeznacza coraz większe środki na wsparcie czytelnictwa. Minister Piotr Gliński w tym kontekście wspomniał o ukończonej w ubiegłym roku pierwszej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. “W tym roku rozpoczynamy następne 5 lat i wzrost nakładów jest o 40 procent” – mówił Piotr Gliński. “Mamy ponad miliard złotych, prawie 1 miliard 100 milionów, na sam ten program narodowego czytelnictwa” – dodał. Wicepremier zauważył, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa. Podziękował parze prezydenckiej oraz wszystkim zaangażowanym w akcję instytucjom.

Na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpiło kilkunastu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się trzy aktorki – Edyta Jungowska, Anna Dereszowska i Grażyna Barszczewska. Grażyna Barszczewska zauważała, że tekst Gabrieli Zapolskiej jest cały czas aktualny. “Ten rodzaj hipokryzji Dulskiej, ta cała prywata, to wszystko niestety żyje ciągle jeszcze, bo przecież po ulicach, po urzędach chodzą Dulskie, czasem Dulskie w spodniach” – powiedziała aktorka. “Dulska żyje i wydaje mi się, że dobrze jest popatrzeć też na siebie” – dodała.

Prezydent Andrzej Duda, zamykając tegoroczną edycję Narodowego Czytania ogłosił, że lekturą przyszłorocznego będą “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Przypomniał, że w przyszłym roku przypada 200. rocznica wydania “Ballad i romansów”, które – jak dodał – rozpoczęły wielką epokę romantyzmu w dziejach naszej literatury.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w trzech i pół tysiącu miejsc. Inaugurację tegorocznej edycji w warszawskim Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który rolę konferansjera powierzył dyrektorowi Programu Pierwszego Polskiego Radia Marcinowi Kusemu.

Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach emitowane są audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Balladynę” Juliusza Słowackiego i polskie nowele. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!