IO Tokio 2020 – 27. lipca

0
Tokio

Amerykanka Carissa Moore oraz Brazylijczyk Ferreira zdobyli złote medale igrzysk olimpijskich w Tokio w surfingu.
W ten sposób przeszli do historii tego sportu jako pierwsi zwycięzcy olimpijskiej rywalizacji, gdyż surfing debiutuje w Tokio w programie igrzysk.
———————–

Lydia Jacoby ze Stanów Zjednoczonych została mistrzynią olimpijską w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Amerykanka wygrała z czasem 1:04.95 i wyprzedziła faworyzowane rywalki: rekordzistkę olimpijską Tatjanę Schoenmaker z Afryki Południowej oraz swą rodaczkę, rekordzistkę świata i obrończynię tytułu Lilly King.

——————————

Australijka Kaylee McKeown została mistrzynią olimpijską w pływackim wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. 20-latka. Jej czas 57.47 sek. jest nowym rekordem olimpijskim. Srebrny medal wywalczyła Kylie Masse z Kanady. Trzecie miejsce zajęła Amerykanka Regan Smith.

————————–

Brytyjczycy zdominowali olimpijski finał pływackiego wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Wygrał Thomas Dean z czasem 1:44.22, który zaledwie o 0.04 sek. wyprzedził swojego rodaka Duncana Scotta. Brąz wywalczył Brazylijczyk Fernando Scheffer, który stracił do zwycięzcy 0.44 sek.
To pierwsze zwycięstwo brytyjskiego pływaka w tej konkurencji od 121 lat. Jedynym jak dotąd mistrzem olimpijskim z Wielkiej Brytanii na 200 m stylem dowolnym był Fred Lane, który wygrał tę konkurencję na igrzyskach w Paryżu w 1900 roku.

Rosyjscy pływacy zdominowali olimpijski finał na 100 m stylem grzbietowym. Wygrał Jewgienij Ryłow z nowym rekordem Europy 51.98 sek. Kacper Stokowski odpadł w eliminacjach.
Nigdy w historii, uwzględniając były ZSRS rosyjski pływak nie wygrał tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich.

—————————

Flora Duffy z Bermudów została mistrzynią olimpijską w triathlonie. 33-letnia zawodniczka przepłynęła 1500 m, pokonała 40 km na rowerze i przebiegła 10 km w godzinę, 55 minut i 36 sekund. 2-krotna mistrzyni świata o minutę i 14 sekund wyprzedziła Brytyjkę Georgię Taylor-Brown; trzecia ze stratą minuty i 27 sekund była Katie Zaferes ze Stanów Zjednoczonych.
To drugi w historii medal olimpijski dla Bermudów, a pierwsze złoto.

———————

Reprezentantki Chin Chen Yuxi i Zhang Jiaqi zdobyły mistrzostwo olimpijskie w Tokio w skokach synchronicznych do wody z 10-metrowej wieży. Drugie miejsce zajęły Amerykanki Jessica Parratto i Delaney Schnell, a brązowy medal zdobyły Meksykanki Gabriela Garcia i Alejandra Loza.
———————–

Złoty medal Chińczyków Qian Yang i Haoran Yang w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów. Chińska para pokonała w finale 17:13 Amerykanów Mary Carolynn Tucker i Lucas Kozeniesky.
Brąz dla drużyny Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.
Polacy Aneta Stankiewicz i Tomasz Bartnik zajęli ósme miejsce.

Chińczycy zostali mistrzami olimpijskimi w strzelectwie, w konkurencji par mieszanych w pistolecie pneumatycznym 10 m. Ranxin Jiang i Wei Pang pokonali w finale Witalinę Bacaraszkinę i Artioma Czernousowa z Rosji. Brązowe medale wywalczyli Ukraińcy. W pojedynku o 3. lokatę Olena Kostewicz i Oleh Omielczuk pokonali Serbów Zoranę Arunović i Damira Mikeca.

——————

W olimpijskim turnieju tenisistek nie ma już faworytki gospodarzy, Naomi Osaki. Rozstawiona z numerem 2 Japonka przegrała w III rundzie z Marketą Vondroušovą z Czech 1:6, 4:6.
Wcześniej z turnieju odpadły m.in. najwyżej rozstawiona Ashleigh Barty z Australii, Białorusinka Aryna Sabalenka oraz Polka Iga Świątek. Najwyżej rozstawioną tenisistką pozostaje Ukrainka Elina Switolina, która gra z numerem 4.