Oscary: nowe zasady kwalifikowania filmów do głównej nagrody

0
1115
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańska Akademia Sztuki i Nauki Filmowej ogłosiła nowe wymogi, które filmy muszą spełniać, aby kwalifikować się do Oscara za najlepszy film. Określone kryteria zaczną obowiązywać od 2024 roku.

Filmy muszą spełniać co najmniej dwa z czterech wymogów. W filmie, w znaczących rolach, muszą wystąpić aktorzy z niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych, rasowych i etnicznych lub muszą oni stanowić co najmniej 30 procent całej obsady. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do osób pracujących przy filmie za jego kulisami. Kolejne kryterium dotyczy dostępu do przemysłu filmowego i szans rozwoju dla młodych osób. W tym przypadku chodzi m.in. o płatne praktyki, staże i rozwój kariery oraz o znaczącą reprezentację w zespołach zajmujących się marketingiem, promocją i dystrybucją  kobiet, reprezentantów mniejszości rasowych, etnicznych, środowisk LGBT i osób z niepełnosprawnością fizyczną. Ludzie z tych grup muszą też zajmować kierownicze stanowiska.

“Zmiany mają na celu poszerzenie dotychczasowych zasad, aby odzwierciedlić różnorodną globalną populację zarówno w procesie tworzenia filmów, jak i wśród widzów, do których te filmy docierają. ” – oświadczyli reprezentujący Akademię, David Rubin oraz Dawn Hudson.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!