Chiny planują start bezzałogowej misji na Marsa

0

W drugiej połowie lipca Chiny planują start bezzałogowej misji na Marsa. Będzie to pierwsza międzyplanetarna misja organizowana przez Państwo Środka.

Statek Tianwen-1 składa się z orbitera, łazika i lądownika. Wyniesie go w kosmos chińska rakieta Long March 5. Chińczycy oczekują, że Tianwen-1 dotrze na Marsa w lutym przyszłego roku. Celem misji jest zebranie próbek badawczych z powierzchni czerwonej planety. Jak informuje agencja Xichang Satellite Launch Center, łazik marsjański ma wystartować z wyspy Hainan, położonej u południowego wybrzeża Chin, w dniach 20-25 lipca.

Ziemia i Mars znajdują się obecnie w optymalnej pozycji dla lotów kosmicznych. Ten krótki okres zdarza się raz na 26 miesięcy. Z dogodnych warunków planują skorzystać także Amerykanie. NASA chce wysłać na Marsa własną sondę Peseverance. Będzie to piąta misja łazika marsjańskiego organizowana przez amerykańską agencję. Start misji był trzykrotnie przekładany w ciągu ostatniego miesiąca ze względu na problemy techniczne. Według ostatnich zapowiedzi statek Peseverance wystartuje nie wcześniej niż 30 lipca.
W ostatnich latach Chiny znacznie rozszerzyły swój program kosmiczny. Konkurują w tej dziedzinie ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją. W 2019 roku chiński łazik Yutu-2 wylądował – jako pierwszy w historii – po ciemnej stronie Księżyca. W ubiegłym tygodniu Chiny uruchomiły także ostatniego satelitę w systemie nawigacyjnym Beidou, który konkuruje z amerykańskim GPS-em.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!