Odkryto najstarszy teatr Londynu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

“Czerwony Lew” – tak nazywał się najstarszy teatr Londynu, odkryty właśnie przez archeologów na wschodzie stolicy. Powstał około 1567 roku w Whitechapel.

 Dziś jest tu ruchliwa droga łącząca biznesowe City ze wschodem miasta, ponad stuletnia żydowska piekarnia, która w ostatnich latach jest popularna wśród miejscowych hipsterów i pamiętające XIX wiek kino. Nieopodal znajduje się ulica bangladeskich i indyjskich restauracji.
 W XVI wieku tym punkcie miasto zmieniało się w wieś, okoliczne bagna były dopiero osuszane. Teatr mógł powstać tylko poza centrum miasta. W owym czasie tego typu rozrywka uznawana była w wyższych sferach za podejrzaną, często siejącą zgorszenie. Archeolodzy odkryli resztki ław tworzących widownię i specjalne ceramiczne pudełka, do których widzowie wrzucali monety przed rozpoczęciem spektaklu.
Jakie sztuki grano w “Czerwonym lwie”? Pamięć o tym zaginęła, wiemy tylko, że widzowie oglądali tam XVI wieczną opowieść o Samsonie. Tekst sztuki zaginął, a autor jest nieznany.

Teatr nie przetrwał długo, ale jego twórca wkrótce założył kolejny, o wiele większy, mieszczący się w okolicach dzisiejszego Shoreditch. Tam wystawiano już sztuki młodego, obiecującego dramaturga, Williama Shakespeare’a. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!