Polska: M. Błaszczak w Chełmie o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej

0
Fot. Twitter: MON
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Chełmie odbyły się uroczystości przysięgi wojskowej żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 19. dywizjonu artylerii samobieżnej. Wziął w nich udział wicepremier, szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przysięgę złożyło 80 żołnierzy, którzy ukończyli wcześniej 28-dniowe szkolenie podstawowe, obejmujące m.in. musztrę oraz szkolenie z bronią. Następnym etapem jest szkolenie specjalistyczne, które trwa 11 miesięcy i jest połączona z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że celem jest to,żeby jak najwięcej ludzi potrafiło posługiwać się bronią w razie potencjalnego zagrożenia. “Oby tej potrzeby nie było. Właśnie o to chodzi – żeby agresor wiedział, że Polska jest przygotowana do obrony. To jest cała doktryna odstraszania – sformułowana w NATO i rozwijana w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – a więc budujemy silne Wojsko Polskie. Jednym z elementów silnego państwa polskiego jest właśnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa” – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

W swoim przemówieniu szef MON zaznaczył, że polskie wojsko musi być dozbrajane, aby mogło odstraszać potencjalnych agresorów. “Lepsze uzbrojenie dla wojska to inwestycja w nasze bezpieczeństwo” – stwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak. “W tym roku pierwsze baterie PATRIOT trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – więcej – już trafiły pierwsze elementy. Oczekujemy kolejnego uzbrojenia” – przypomniał Mariusz Błaszczak. “Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią koreańskie czołgi, również armatohaubice. Taka broń sprawdza się na Ukrainie. Widzimy, że na polu walki artyleria odgrywa rolę kluczową. Będziemy rozwijać ten rodzaj wojska” – zapewnił minister.

Szef MON wyróżnił też pamiątkowymi ryngrafami żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie z najwyższa lokatą. “Gratuluję wam i dziękuję, że zdecydowaliście się podjąć służbę w Wojsku Polskim. Większość z was po skończeniu kursu podstawowego – po złożeniu przysięgi – zostaje na kursie specjalistycznym, a więc zostanie żołnierzami zawodowymi” – powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że to bardzo dobra decyzja, która świadczy o tym, że polskie wojsko się rozrasta i jest coraz silniejsze, co przekłada się na bezpieczeństwo kraju.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekonywał też młode osoby do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Jak zaznaczył, w tym roku przygotowano 15 tysięcy miejsc w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. “Zachęcam tych wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą w życiu robić – żeby wstąpili do Wojska Polskiego. To są dobre warunki. 4560 złotych miesięcznie. Można zdobyć uprawnienia – np. operatora maszyn, prawo jazdy, patent nurka czy też skoczka spadochronowego” – podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że żołnierze, którzy odbyli dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, mogą również odbyć terytorialną służbę wojskową albo przejść do rezerwy. W poniedziałek kolejnych tysiąc osób rozpocznie 28-dniowe szkolenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!