Polska: rząd przyjął projekt ustawy o tak zwanym babciowym

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej tak zwane babciowe. Świadczenie ma być dostępne od 1 października. Premier Donald Tusk powiedział, że program “Aktywny rodzic” ma pomóc w godzeniu obowiązków rodzicielskich z pracą zawodową.

„Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca, czyli do czasu, rozpoczęcia zajęć w przedszkolu, będzie mogło liczyć na pomoc państwa. Ludzie nie chcą mieć dzieci, bo nie będą mieli z kim go zostawić, nie mając pieniędzy na opiekę. Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam kłopotów, to 1 października świadczenie powinno być dostępne w każdym polskim domu” – mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.

Donald Tusk podkreślił, że babciowe będzie poważnym wsparciem dla polskich rodzin. „To, co jest takie ekscytujące w babciowym to, że jeśli mama po 18 tygodniach zdecyduje powrócić do pracy. Bo chce pracować, zarabiać, rozwijać się – to może pójść do pracy i państwo pomoże jej, aby mogła wykorzystać pieniądze na opiekę nad dzieckiem” – mówił prezes Rady Ministrów. Dodał, że w innej formie pomocy, także ojcowie, będą otrzymywali wsparcie od państwa na żłobki, również do 1 500 złotych.

Premier podkreślił, że idea tak zwanego babciowego obejmuje również pomoc Polsce. „Każda mama i każdy tata jeśli pracują, płacą składki i podatki. Nawet jeśli mówilibyśmy o płacy minimalnej, to wpływy ze składek i podatków będą równoważyły w dużym stopniu nakłady wynikające z tej ustawy” – wyjaśniał Donald Tusk.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że dla szczególnie potrzebujących świadczenie będzie wyższe. „Są grupy, które takiego wsparcia potrzebują szczególnie. To dzieci z niepełnosprawnościami. Dla nich przewidujemy zwiększenie tego świadczenia z kwoty 1 500 złotych do kwoty 1 900 złotych. Wynika to z konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów opieki, współpracy, troski nad dzieckiem” – wyjaśniała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Program „Aktywny rodzic” opiera się na trzech filarach. Pierwszy z nich dotyczy wsparcia dla tych którzy chcą korzystać z opieki żłobkowej dla swojego dziecka – „aktywnie w żłobku”. To świadczenie w wysokości 1 500 złotych. Zastąpi ono funkcjonujące obecnie dofinansowanie w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Drugi filar – „aktywni rodzice w pracy” – to wsparcie finansowe w wysokości 1 500 złotych dla rodziców, którzy chcą zostawić dziecko pod opieką niani czy babci. Trzeci filar programu został nazwany „aktywnie w domu”, oznacza świadczenie wysokości 500 złotych dla rodziców, którzy zostaną z dzieckiem w domu.

Program obejmie dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, tj. w wieku po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, a przed osiągnięciem przez dziecko wieku uprawniającego do korzystania z opieki przedszkolnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!