Polska: B. Nowacka o zmianie podstawy programowej

1
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Do końca kwietnia rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie zmiany podstawy programowej w szkołach – poinformowała minister edukacji – Barbara Nowacka.

Od nowego roku szkolnego, resort edukacji planuje odchudzić podstawę programową o 20 procent. Jak tłumaczyła w trakcie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister Barbara Nowacka – podstawa jest tak przeładowana, że nauczyciele nie są w stanie jej realizować, a uczniowie – przyswoić ogromu wiedzy. “Absolutnie z tą filozofią się nie zgadzamy, że wszystkie szlaki bitewne trzeba znać szczegółowo, że podstawa programowa szczególnie z historii musi zawierać w sobie aż tyle danych, bo wierzymy w autonomię nauczycieli – w ich kompetencje i przygotowanie. I między innymi ulżenie podstawie programowej to właśnie ten aspekt – dotyczący nauczyciela, szczególnie nauczyciela historii” – dodała Barbara Nowacka.

Wiceminister edukacji – Katarzyna Lubnauer – powiedziała, że zmiany mają dać większą swobodę nauczycielom, którzy najlepiej wiedzą, jak pracować ze swoimi uczniami: “Powinniśmy powiedzieć nauczycielom bardzo jasno – mamy do was zaufanie. Wiemy, że potraficie wypełnić podstawę programową treściami zgodnie z waszą wiedzą i zgodnie z potrzebami uczniów, których uczycie. Wiecie, że czasami musicie poświęcić więcej czasu na jakiś temat, wiecie, że czasami musicie coś powtórzyć. I na to dajemy przestrzeń” – dodała Katarzyna Lubnauer.

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy – Dariusz Piontkowski – skrytykował kierunek zmian proponowany przez obecny rząd, mówiąc, że pogorszą one poziom wiedzy uczniów: “To, co państwo robią w ostatnich kilku miesiącach, doprowadzi w konsekwencji do tego, że zniszczycie dobrą edukację publiczną, która w Polsce funkcjonuje. Wasze działania chyba chcą doprowadzić do tego, że model zachodni, że tylko nielicznych, najbogatszych będzie stać na edukację na wysokim poziomie, chcecie chyba zaszczepić w Polsce” – dodał Dariusz Piontkowski.

W lutym odbyły się prekonsultacje do planowanych zmian, w których wzięli udział eksperci, nauczycieli i rodzice. Zgłoszono ponad 56 tysięcy uwag. Najwięcej – w nauczaniu historii i języka polskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Pani Nowacka proponuje zmianę ideologiczną. Pani Nowacka proponuje nie zmainę w zakresie jakości nauki a w zakresie ideologii. w sumie zmiany na lepsze pozorne są gorsze tak to widzę.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!