A.Duda: świat demokratyczny wspiera Ukrainę

0
227
Fot. screenshot video - Facebook: Kancelaria Premiera RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wsparcie Ukrainy przez międzynarodową koalicję świadczy o tym, że wolny i demokratyczny świat nie jest teoretyczną koncepcją. W nagraniu opublikowanym przez amerykański Departament Stanu w ramach odbywającego się hybrydowo Szczytu Demokracji Andrzej Duda podkreślał wiodącą rolę Polski prezydent we wsparciu Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rosyjska wojna z Ukrainą ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina oraz okrucieństwa i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Prezydent dodał że konsekwencją działań Rosji były kryzysy energetyczne i żywnościowe na całym świecie. „Ukraińcy dzielnie oparli się rosyjskiej napaści. Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały narodowi ukraińskiemu silne wsparcie, ponieważ wolny i demokratyczny świat nie jest teoretyczną koncepcją, ale realną wspólnotą wartości” – mówił. Andrzej Duda powiedział, że wiodąca rola Polski w odpowiedzi na inwazję Rosji była bezprecedensowa.

„Odpowiedzieliśmy jako pierwsi na apele o pomoc, w tym wojskową, aby pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjskiego agresora i nałożyć na Rosję surowe sankcje” – podkreślił. Prezydent powiedział, że w Polsce mieszka ponad 3 i pół miliona Ukraińców i że nasz kraj wydał na pomoc humanitarną dla Ukrainy półtora procent swojego PKB. Wskazał tez, że Polska pełni rolę centrum logistycznego dla transferów pomocy z innych krajów. „Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy, aby zatrzymać Rosyjski imperializm i będzie kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi” – oświadczył. Andrzej Duda przestrzegł, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana na Ukrainie to jest gotowa posunąć się znacznie dalej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!