USA: sąd wzywa M.Pence’a do zeznań ws. rozmów z D.Trumpem przed zamieszkami na Kapitolu

0
Mike Pence
Fot. Facebook: Mike Pence
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sędzia federalny zdecydował, że Mike Pence musi zeznawać przed ławą przysięgłych na temat rozmów, które odbył z Donaldem Trumpem przed 6 stycznia 2021 roku. Były wiceprezydent ma możliwość odwołania się od decyzji sądu. Może także odmówić odpowiedzi na pytania związane z jego działaniami z samego 6 stycznia, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego Senatu.

Kilka dni po tym, jak pojawiła się wiadomość o wezwaniu do sądu, Pence i jego doradcy wskazali, że były wiceprezydent zakwestionuje wezwanie.

6 stycznia 2021 roku tłumy zwolenników Donalda Trumpa zebrały się w Waszyngtonie, żeby zaprotestować przeciwko zatwierdzeniu wyboru Joego Bidena na prezydenta USA. Część zebranych przemaszerowała na Kapitol i wdarła się do budynków, w których obradowali kongresmeni i senatorowie. W trakcie zamieszek zginęło pięć osób, a co najmniej kilkaset osób zostało rannych, w tym ponad 130 policjantów. Za udział w ataku na Kapitol postawiono zarzuty niemal 1,000 osobom. Niemal połowa z nich przyznała się do winy, a ponad 300 osób zostało skazanych.

Przez półtora roku w Izbie Reprezentantów działała specjalna komisja ds. wyjaśnienia wydarzeń z 6 stycznia 2021 roku. Jej prace — zakończone w grudniu ubiegłego roku zaowocowały raportem z rekomendacjami skierowanymi do Departamentu Sprawiedliwości, aby Donaldowi Trumpowi postawić cztery zarzuty: nawoływania do insurekcji, spisku przeciwko instytucjom państwa, utrudniania postępowania oraz zmowy w celu składania fałszywych zeznań.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!