Polska – premier: rozważamy “małą koalicję” w sprawie czołgów dla Ukrainy

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wśród sojuszników Ukrainy rozważane jest utworzenie “małej koalicji”, która przekaże czołgi potrzebne naszemu wschodniemu sąsiadowi do walki z rosyjską agresją. Podczas sesji Tweet Up w Kancelarii Premiera szef rządu przyznał, że jest “umiarkowanie sceptyczny” jeśli chodzi o to, czy Niemcy – producent czołgów Leopard – zgodzą się na ich przekazanie Ukrainie przez inne kraje.

“My ewentualnie będziemy budować małą koalicję. Z Niemcami – to jest duża koalicja – 120 czołgów. My – 14 czołgów, ale 14 czołgów niczego nie zmieni. Muszą być czołgi niemieckie, fińskie, duńskie, francuskie. Zachodnia Europa teraz musi przekazać większą liczbę czołgów Ukrainie, żeby się oni mogli po prostu bronić” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

O przekazaniu czołgów Leopard na Ukrainę rozmawiał dzisiaj podczas debaty przedstawicieli resortów obrony części europejskich krajów wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas zdalnego udziału w dyskusji podkreślił, że wysyłka czołgów powinna odbywać się w szerszym koalicyjnym porozumieniu państw sojuszniczych. 

Jutro z kolei Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu grupy kontaktowej do spraw pomocy wojskowej dla Ukrainy. Odbędzie się ono w niemieckim Ramstein na terenie amerykańskiej bazy lotniczej. Zapowiedział, że będzie również tam zachęcać do wzmożonego wspierania Ukraińców. Na spotkaniu w Ramstein pojawić się mają przedstawiciele około 50 krajów.

Poza Polską, chęć wysyłki czołgów Leopard Ukraińcom deklarowali też Finowie. Każdy transfer tych czołgów wymaga jednak zgody Niemiec jako ich producenta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!