Przewodniczący Rady Europejskiej przemawiał przed Radą Najwyższą Ukrainy

0
104
Fot. president.gov.ua
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że rosyjski atak na Ukrainę to atak na wspólne europejskie wartości. Charles Michel przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie przemawiał przed Radą Najwyższą Ukrainy.

“Ostrzeliwując Ukrainę, Rosja wystrzeliwuje pociski we wszystko, w co wierzy Unia Europejska. Na Majdanie, 22 lata po odzyskaniu niepodległości, wy, Ukraińcy, powiedzieliście: jesteśmy Europejczykami, dlatego dzisiaj przyjechałem na Ukrainę, aby powiedzieć wam: wszyscy jesteśmy Ukraińcami” – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Charles Michel mówił także, że Rosja przeliczyła się i upadek Ukrainy nie nastąpi, ponieważ Unia Europejska jest bardziej zjednoczona i “nasze więzi transatlantyckie są bliższe niż kiedykolwiek”. “W czerwcu podjęliśmy decyzję, która jeszcze kilka tygodni wcześniej była dla wielu nie do pomyślenia – zdecydowaliśmy się przyznać Ukrainie status kandydata do Wspólnoty. Ukraina to Unia Europejska, a Unia Europejska to Ukraina. I nie wolno nam szczędzić wysiłków, aby jak najszybciej urzeczywistnić tę obietnicę” – dodał.

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej najbliższe tygodnie i miesiące będą decydujące na polu bitwy, dlatego Ukraina już teraz potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, rakiet dalekiego zasięgu i amunicji, a przede wszystkim czołgów.

Charles Michel zapewnił również o wsparciu Ukrainy na arenie międzynarodowej, w postaci nakładanych na Rosję sankcji, mrożenia rosyjskich aktywów czy tworzenia trybunałów do osądzenia odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. “Nadejdzie dzień rozrachunku, sprawiedliwości stanie się zadość” – podkreślił.

Przewodniczący Rady Europejskiej dodał, że za kilka dni odbędzie się szczyt Unia Europejska-Ukraina z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!