Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie zaznaczył, że wojna Rosji z Ukrainą ostatecznie zmieniła system gospodarczy Europy. Szef polskiego rządu w stolicy Niemiec wziął udział w międzynarodowej monferencji ekspertów w sprawie odbudowy Ukrainy.
Jak zaznaczył, ze względu na totalny charakter tej wojny Zachód musi cały czas intensywnie wspierać Ukrainę militarnie. “Jeżeli chodzi o wsparcie wojskowe, proporcjonalnie Polska jest drugim największym darczyńcą armii ukraińskiej. 1 procent naszego PKB został przekazany aby wesprzeć Ukrainę, finansowo, humanitarnie, a także dostarczając uzbrojenie” – mówi premier.
Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że system gospodarczych powiązań z Rosją jest już przeszłością. Szef polskiego rządu przypomniał, że Polska wielokrotnie bez skutku ostrzegała Europę przed rosyjską agresją. “Polityka ulegania Rosji zbankrutowała i każdy kto chce ją podtrzymać ciągnie Europę w dół. Nie ma błędów, których nie da się naprawić. Kiedy słyszałem co mówiła Ursula von der Leyen, że polski rząd miał rację jeśli chodzi o Rosję i Ukrainę, to czułem pewnego rodzaju satysfakcję, lecz zamieniłbym to uczucie na to, by Europa działała znacznie sprawniej” – podkreślał szef polskiego rządu.
Premier Morawiecki podkreślił także znaczenie niezachwianej postawy państw Zachodu wobec rosyjskiej agresji. “Zwycięstwo w walce z Rosją jest bliżej nie tylko ze względu na militarne sukcesy armii ukraińskiej. Nie tylko dlatego, że rosyjski niedźwiedź jest już zmęczony sankcjami, a nowe pakiety sankcji zaczynają działać coraz lepiej. Ale również dlatego, że znaczna część zachodniego świata wykazała się determinacją i zdecydowaniem” – mówił w stolicy Niemiec Mateusz Morawiecki.
Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej w konferencji biorą udział europejscy przywódcy, między innymi premierzy Polski i Ukrainy, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji. Konferencja w Berlinie ma pokazać, że “społeczność międzynarodowa jest zjednoczona i zdecydowana w swoim wsparciu dla Ukrainy” i będzie nadal wspierać ten kraj, również na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej.