Polska: zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku

0
Matura 2021
Fot. Twitter: Ministerstwo Edukacji Narodowej
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W 2021 roku matury i egzaminy ósmoklasisty ze względu na pandemię odbędą się na innych zasadach. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zmianę wymagań egzaminacyjnych dotyczącą matury i egzaminu ósmoklasisty. Resort przekazał dziś projekt zmian do konsultacji społecznych. Zmiany są jednorazowe.

 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu ósmoklasisty i matur będzie ograniczony o 20 do 30 procent. Jak dodał, przepisy mają być gotowe w grudniu. Na ich podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotuje skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny. “W związku z tym uczniowie, rodzice i na nauczyciele będą mieli pełną jasność, co do tego, co i w jakim zakresie będzie obowiązywało na egzaminach maturalnych i ósmoklasistów” – powiedział minister. 

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć zapowiedział, że na egzaminach ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego będzie mniej zadań i ten sam czas pracy, co w ubiegłych latach. Na języku polskim zdający będzie miał do wyboru napisanie rozprawki lub opowiadania
Wiceminister powiedział, że mniej zadań przy zachowanym czasie na ich rozwiązanie będzie także na maturze na poziomie podstawowym z matematyki. Maciej Kopeć zaznaczył, że wybrany do zdawania na maturze przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym nie będzie w tym roku obowiązkowy. “Uczniowie będą mogli do niego przystąpić, takie są często oczekiwania uczelni natomiast takiego obowiązku w tym roku nie będzie” – powiedział wiceminister.

Resort edukacji aktualnie nie planuje rezygnować z matur ustnych. Maciej Kopeć zaznaczył, że przeprowadzenie egzaminów ustnych będzie zależało od rozwoju pandemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!